Městský soud v Praze znovu potvrdil vinu bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a jeho spolupracovnice Simony Kratochvílové v kauze manipulace se sportovními dotacemi, odsuzuje je k významným trestům odnětí svobody a finančním sankcím. Rozhodnutí otevírá další kapitolu v dlouhotrvajícím právním boji a zdůrazňuje potřebu transparentnosti ve veřejném financování.
Ve čtvrtek došlo k dalšímu významnému rozsudku v právní historii českého sportu, když Městský soud v Praze znovu odsoudil Miroslava Pelty, bývalého předáka českého fotbalu, a Simonu Kratochvílovou, bývalou náměstkyni ministerstva, za manipulaci s dotačním systémem ve prospěch konkrétních sportovních projektů. Soud rozhodl o trestu šesti let vězení pro Peltu a šest a půl roku pro Kratochvílovou, přičemž oběma byly uloženy i finanční sankce – Peltovi pět milionů korun a Kratochvílové dva miliony korun.
Rozsudek přichází po rocech právních tahanic a opakuje verdikt z listopadu 2021, který byl po odvolání zrušen s požadavkem na doplnění dokazování. Toto nové rozhodnutí, ač není pravomocné a je možné se proti němu odvolat, zdůrazňuje vážnost obvinění a dlouhodobých dopadů na český sport.
Pelta a Kratochvílová byli obviněni z ovlivňování přidělení dotačních prostředků v roce 2017, kdy údajně směrovali finanční podporu k vybraným žadatelům, čímž se pokusili způsobit státu škodu ve výši nejméně 175 milionů korun. Klíčovým důkazem byly policejní odposlechy z bytu na pražském Senovážném náměstí, kde se dvojice scházela.
Soudní rozhodnutí odráží kritiku systému rozdělování dotací, který podle verdiktu nedovoloval transparentní a spravedlivé posuzování žádostí. Místo toho byly úspěšné projekty vybírány na základě vlivu a prospěchu pro konkrétní osoby, což předsedkyně senátu Lenka Cihlářová označila za "popření smyslu poskytování státní podpory sportu".
Další obžalovaní v kauze, včetně šéfa České unie sportu Miroslava Jansty, byli soudem zproštěni obžaloby, což znamená, že ne všechny aspekty kauzy byly shledány trestnými. Rozsudek také reflektuje, že potenciální trestné činy zůstaly ve stadiu pokusu, jelikož ministerstvo po zatčení Kratochvílové pozastavilo vyplácení dotací a dotační programy přepracovalo.
Soudní proces s Miroslavem Peltou a Simonou Kratochvílovou tak představuje další krok k odhalování a sankcionování neprůhledných praktik ve správě veřejných financí a zdůrazňuje potřebu zvýšené transparentnosti a spravedlivosti v systému poskytování státní podpory sportovním aktivitám.