Ústavní soud odmítl stížnost ekonomického novináře Miroslava Motejlka, který dostal pokutu od České národní banky (ČNB) za manipulaci s trhem. Motejlek zveřejnil zavádějící komentáře o růstu akcií O2 na Facebooku. Pokuta ve výši milionu korun zůstává v platnosti, což potvrdil Ústavní soud.

Miroslav Motejlek a manipulace s trhem: Ústavní soud potvrdil pokutu

Miroslav Motejlek: Manipulace s trhem a potvrzená pokuta od Ústavního soudu

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost ekonomického novináře Miroslava Motejlka, který dostal v roce 2016 od České národní banky (ČNB) pokutu milion korun za porušení zákazu manipulace s trhem. Motejlek na sociální síti Facebook zveřejnil zavádějící komentáře, v nichž předpovídal růst akcií telekomunikační firmy O2. Ústavní soudci označili stížnost za zjevně neopodstatněnou, jak vyplývá z nově zpřístupněného usnesení v databázi soudu.

Svoboda projevu vs. manipulace s trhem

Miroslav Motejlek argumentoval ve své stížnosti svobodou projevu. ÚS však zdůraznil, že zákaz manipulace s trhem má legitimní ústavní účel – zabránit zkreslování představ o hodnotě akcií. "Omezení stěžovatelovy svobody projevu má zákonný základ a je nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých," stojí v usnesení senátu se soudcem zpravodajem Zdeňkem Kühnem.

Vyšší odpovědnost ekonomického novináře

ÚS dále uvedl, že Miroslav Motejlek jako ekonomický novinář nese vyšší společenskou odpovědnost za svá mediální vyjádření. To potvrzuje i judikatura Evropského soudu pro lidská práva. Motejlek neuspěl ani s tvrzením, že správní soudy řádně nezohlednily všechny jeho námitky. ÚS konstatoval, že správní soudy rozhodly na základě jasné a ucelené argumentace.

Pokuta a její potvrzení

Sankci potvrdila bankovní rada ČNB a následně Městský soud v Praze, jehož verdikt poté označil Nejvyšší správní soud (NSS) za důsledný a přesvědčivý. Motejlek od počátku odmítal pochybení, tvrdil, že ČNB zasáhla do jeho práva na svobodu projevu, a označil pokutu za nepřiměřeně přísnou. NSS však uvedl, že pokuta ve výši milion korun, což je pět procent z maximální sazby, není zjevně nepřiměřená.

Příspěvky na Facebooku

V srpnu 2015 zveřejnil Miroslav Motejlek na Facebooku dva příspěvky, které předpovídaly výrazný růst akcií O2. Jeden z příspěvků odkazoval na rozhovor s tehdejším šéfem dozorčí rady firmy Martinem Štefunkem. Rozhovor, který podle ČNB neobsahoval informace způsobilé ovlivnit růst kurzu akcií, byl zveřejněn až později. Městský soud v Praze zdůraznil, že Motejlek nebyl sankcionován za názor, ale za zveřejnění informací, které nebylo možné ověřit, čímž došlo k manipulaci trhu.

Současná činnost

Miroslav Motejlek nyní společně s Petrem Skočdopolem provozuje webový projekt MotejlekSkocdopole.com, zaměřený na insiderské zpravodajství z českého a slovenského byznysu.
Miroslav Motejlek a jeho případ manipulace s trhem zůstávají důležitým precedentem pro ekonomické novináře a jejich odpovědnost za zveřejňované informace.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.