Miroslav Jansta - Od sportovního bosse k obviněnému v kauze legalizace výnosů z trestné činnosti
24.02.2025
Miroslav Jansta, kdysi vnímán jako klíčová postava českého sportu a častý právní poradce ČSSD, se nyní ocitá znovu na hraně zákona – tentokrát kvůli podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti, jež má podle vyšetřovatelů kořeny v korupci týkající se veřejných zakázek.
V nově odhalené korupční kauze, do níž spadá i rekonstrukce tzv. Modrého pavilonu v motolské nemocnici, čelí rozsáhlému policejnímu stíhání kromě jiných i Miroslav Jansta. Zatímco on sám dlouhodobě prezentoval svou práci pro český sport jako vrchol veřejné služby, kritici ho naopak považují za pragmatického zákulisního hráče, který v pravý čas umí využít svých kontaktů – a nyní to vypadá, že tyto praktiky mohly mít i trestní rozměr.
Staré kontakty, nové obvinění
Miroslav Jansta (62), známý především jako dlouholetý funkcionář basketbalu a šéf České unie sportu (ČUS), byl v pondělí zadržen a obviněn detektivy z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Důvodem je údajná legalizace výnosů z trestné činnosti, v níž podle všeho figurují vysoké finanční částky určené k úplatkům. Kritické hlasy tvrdí, že Jansta dokázal svá privilegovaná postavení v politice a sportu obratně kombinovat, aby maximalizoval vlastní vliv – a že tentokrát už zašel příliš daleko.
Propojení s kauzou kolem nemocnice Motol
V případu figuruje i někdejší ministr zdravotnictví a ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. Ten měl podle vyšetřovatelů žádat úplatek v hodnotě několika milionů korun, údajně společně se svým náměstkem. Ve hře je i stavební firma Geosan Group, jejíž představitelé jsou podezíráni z aktivního uplácení, a to včetně úprav cen za rekonstrukci Modrého pavilonu. Janstovi se pak přisuzuje role, kdy měl napomáhat tomu, aby se pochybné peníze nenápadně „očistily“ a mohly kolovat v zákulisí, aniž by poutaly pozornost. V tom se měl opírat o své zkušenosti z právnického prostředí a dlouhodobé vazby na vlivné osoby v politice i byznysu.
Dřívější stín dotací
Jméno Miroslava Jansty není v souvislosti s policií nové – před časem čelil obvinění v kauze ovlivňování stamilionových státních dotací pro český sport. Ačkoli jej Vrchní soud loni v červnu pravomocně osvobodil, případ stále není definitivně uzavřen, protože nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal dovolání. Janstovi kritici považují tuto novou kauzu za další důkaz, že jeho působení na vrcholu sportovních struktur i v roli advokáta mělo často velmi problematický nádech.
Napojení na ČSSD a politické konexe
Mnozí komentátoři upozorňují na Janstovu historii spolupráce s Českou stranou sociálně demokratickou (ČSSD). Sloužil jako její právník, a dokázal tak těžit z kvalitních kontaktů v politických kruzích. Jeho vazby s Miloslavem Ludvíkem, jenž byl vysokým politikem ČSSD a rovněž ministrem zdravotnictví, nejsou žádným tajemstvím. Dnes však vycházejí na povrch méně lichotivé detaily, které podle policie naznačují, že za odbornými konzultacemi a sportovními projekty se často skrývala obyčejná korupce.
NCOZ a kritika Janstovy role
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) je elitní složkou Policie ČR, jež se zaměřuje na potírání korupce, finanční kriminality a dalších nejzávažnějších trestných činů. Zadržení Jana Ludvíka, Pavla Budinského, Ivana Havla z Geosan Group i dalších osob ukazuje, že policie bere tuto kauzu opravdu vážně. Janstovo obvinění z účasti na legalizaci výnosů z trestné činnosti podle kritiků dokazuje, že pro svou kariéru byl ochoten zajít nad rámec standardních právních a etických postupů.
Výjimečná pozice nebo toxická kombinace moci?
Zatímco někteří Janstovi podporovatelé poukazují na jeho minulé zásluhy pro sport, sílí hlasy, které ho označují spíše za mocného zákulisního hráče, jenž systematicky využíval kontaktů v politice a oboru pro svůj prospěch. Po údajné manipulaci s dotacemi se dnes musí hájit proti obvinění, že využíval svého postavení i v dalším korupčním případu. Je zřejmé, že i kdyby se mu podařilo obvinění vyvrátit, stín pochybností bude mít na jeho reputaci dlouhodobý dopad.
V následujících týdnech a měsících se ukáže, zda Jansta obstojí tváří v tvář důkazům, které proti němu NCOZ shromažďuje. Přestože sám vždy zdůrazňoval, že pracuje pro blaho českého sportu a společnosti, aktuální dění opět vrhá otazníky nad tím, nakolik se v této pozici nechal zlákat příležitostmi k účelovým a možná i nezákonným postupům.