Ministerstvo financí upozorňuje na podvodné SMS a telefonáty, které slibují vrácení přeplatku daní. Jak rozpoznat podvod a co dělat, aby vaše údaje zůstaly v bezpečí?

Ministerstvo financí | Varování před falešnými výzvami k vrácení daně: Jak se bránit podvodům

Ve středu vydalo Ministerstvo financí důležité varování pro všechny občany České republiky, upozorňující na novou vlnu podvodných zpráv a telefonátů. V těchto podvodech se pachatelé vydávají za zaměstnance finančních úřadů a lákají občany na možnost získat vrácení přeplatku na dani. Textové zprávy, které jsou součástí tohoto podvodného schématu, obsahují odkazy vedoucí na webové stránky, jež jsou přesvědčivými kopiemi oficiálních stránek Finanční správy a Ministerstva financí, avšak s mírně odlišnými internetovými adresami.

Ministerstvo doporučuje, aby lidé takovýmto komunikacím nevěnovali pozornost a v případě pochybností kontaktovali přímo svůj místně příslušný finanční úřad. Důležitým upozorněním je, že Finanční správa nikdy nevyužívá automatické hlasové volání pro kontakt s daňovými poplatníky a v SMS zprávách nerozesílá aktivní webové odkazy. Jakékoli požadavky na poskytnutí citlivých osobních informací nebo přístupových údajů k bankovnictví by měly být okamžitě vnímány jako podezřelé.

Podvodníci mají schopnost maskovat telefonní čísla, aby se zdálo, že volají z oficiálních institucí – technika známá jako "spoofing". V případě, že máte jakékoli pochybnosti o pravosti příchozího hovoru, doporučuje se hovor ukončit a zkusit zavolat na oficiální číslo dané instituce.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) na svých stránkách poskytuje další rady, jak se bránit proti podvodům. Upozorňuje, že útočníci často využívají psychologické taktiky, jako je vyvolání pocitu naléhavosti nebo strachu, aby vás přiměli jednat impulsivně. Je klíčové zachovat klid a nepodléhat panice.

Dalším doporučením je být opatrný při otevírání odkazů a e-mailových příloh. Odkazy v podvodných zprávách často směřují na falešné webové stránky, které jsou designově velmi podobné těm pravým, a přílohy mohou obsahovat škodlivý software. Soubory s příponami jako (.exe), (.vbs), (.docm) a (.xlsm) by měly být zvláště podezřelé a neměly by se otevírat.

V této době je důležitější než kdy jindy být na pozoru a chránit své osobní údaje před podvodníky, kteří neustále hledají nové cesty, jak zneužít důvěřivosti občanů.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.