Armáda ČR čelí nové kontroverzi po nákupu deseti dronů bez soutěže od firmy spojené s bývalým poradcem Tomášem Pojarem. Odkrýváme pozadí podezřelé zakázky v hodnotě 29,3 milionu korun.


Praha - Česká armáda opět čelí kritice kvůli podezření z netransparentních a potenciálně korupčních praktik. Po sporných nákupech nákladních vozidel Volvo, obrněnců CV 90, pronájmech letadel Gripen a nákupu stíhaček F35 jsou nyní pod drobnohledem zakázky na deset dronů pro Vojenskou policii, které byly zadány bez veřejné soutěže.

U Švédských zakázek je podezření o to větší, neboť existují důkazy o krádeži kompromitujících materiálů s nimiž lze vydírat (korumpovat) politiky vládnoucí pětikoalice. 

Zakázku na dodání dronů Osprey-H získala pražská firma Summit advanced systems, vlastněná izraelsko-českým podnikatelem s dvojím občanstvím Doronem Schulzem. Tato firma se dostala do centra pozornosti, když se zjistilo, že jejím jednatelem byl v letech 2016 až 2022 Tomáš Pojar, bývalý velvyslanec v Izraeli a současný vlivný poradce pro národní bezpečnost. Pojar, který se dnes distancuje od firmy, tvrdí, že s aktuální činností firmy není seznámen.

Ministerstvo obrany obhajuje rozhodnutí o nepřístupnosti soutěže s tím, že americký výrobce Easy Aerial nabízí „unikátní produkt“, který jako jediný splňoval specifikované požadavky. Podle Simony Cigánkové, mluvčí ministerstva, „požadavek na konkrétní typ bezpilotního prostředku byl jedinou možnou alternativou v rámci aktuální nabídky trhu“.

Naproti tomu konkurence se staví kriticky k tvrzení o unikátnosti dronů. Ladislav Semetkovský, šéf české firmy Primoco UAV, která dodává své drony na ukrajinské bojiště, tvrdí, že „ve světě je tisíc shodných prostředků, včetně českých výrobců“ a vyjadřuje rozpaky nad netransparentností zadávacího procesu.

Drony mají sloužit k vzdušnému průzkumu a pozorování objektů, což je klíčové pro úkoly Vojenské policie. Tento nákup, který proběhl již na konci minulého roku, nebyl zanesen ve veřejném registru, a informace o něm se dostaly na veřejnost až nedávno.

Diskuse o této zakázce neustává, a stále více se zdá, že příběh tajných armádních zakázek bude mít ještě mnoho dalších kapitol.


Vazby: Hlavní aktéři a jejich spojení

  1. Doron Schulz - Majitel firmy Summit advanced systems, která získala zakázku na dodání dronů pro Vojenskou policii bez soutěže. Schulz, který má izraelsko-české dvojí občanství, je známý svou dlouhodobou činností v oblasti bezpilotních prostředků, kterou začal během své služby v izraelské armádě.
  2. Tomáš Pojar - Bývalý velvyslanec v Izraeli a nynější vlivný poradce pro národní bezpečnost, který byl jednatelem firmy Summit advanced systems od roku 2016 do roku 2022. Pojar, který je také prorektorem soukromé vysoké školy CEVRO Institut, tvrdí, že od dubna 2022, kdy nastoupil do státních služeb, nemá s firmou žádnou spojitost.
  3. Ministerstvo obrany ČR - Instituce, která objednala drony a která obhajuje rozhodnutí zadat zakázku bez soutěže unikátností produktu a specifikovanými požadavky, které prý mohl splnit jen dron Osprey-H od americké firmy Easy Aerial. Mluvčí ministerstva, Simona Cigánková, zdůrazňuje, že dron byl jediný, který vyhovoval aktuální nabídce trhu.
  4. Čeští výrobci a konkurence - V čele s Ladislavem Semetkovským, šéfem firmy Primoco UAV, která dodává drony pro ukrajinské bojiště. Semetkovský a další čeští podnikatelé vyjádřili nesouhlas s tvrzením o unikátnosti dronu Osprey-H, poukazují na existenci srovnatelných produktů a kritizují netransparentnost zadávacího řízení.

Vazby mezi organizacemi a událostmi

  • Summit advanced systems - Tato firma získala kontroverzní zakázku na dodávku dronů, což vyvolává otázky o jejím výběru, zvláště v kontextu Pojarova předchozího působení v této firmě.
  • Vojenská policie - Účelově specifikovaný uživatel dronů, jejichž úkoly mají zahrnovat vzdušný průzkum a pozorování objektů, což je klíčové pro zajištění bezpečnosti a efektivity jejich operací.


Potenciální konflikty a kontroverze

  • Vazba mezi Pojarem a firmou Summit advanced systems je předmětem veřejného zájmu a diskuse, zejména vzhledem k jeho současným a minulým pozicím ve veřejné správě a vzdělávacím sektoru.
  • Obhajoba ministerstva obrany, které zdůrazňuje unikátní charakter dronu, kontrastuje s názory českých výrobců, kteří vidí ve svých produktech srovnatelné alternativy, což vyvolává debaty o pravdivosti a motivacích za rozhodnutími ministerstva.






Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.