Krach firmy Ekoklima překvapuje rozsahem pohledávek: přes 200 věřitelů a dluhy v řádech stovek milionů. Insolvenční správce čelí náročnému úkolu uspokojit věřitele.
Poznámka: Doporučení ProtikorupčníLinka.cz: předlužením a systémem změn v představenstvu a dozorčích radách a jejich úlohou by se měla zkoumat hospodářská policie.
Hluboká finanční krize Milevské společnosti Ekoklima se prohlubuje, když věřitelé nahlásili pohledávky celkem za 450,7 milionu korun. Tato částka, která není ještě definitivní, je zaznamenána v insolvenčním rejstříku. Insolvenční správce Jan Kubálek poukázal na nejasnou budoucnost těchto pohledávek.
Překvapivý je počet pohledávek, které dosáhly přibližně 200, vzhledem k předchozím odhadům zástupců Ekoklimy, kteří očekávali pouze desítku. Ekoklima, nyní bez provozu a zaměstnanců, hledá cesty k splacení svých závazků, především prodejem svého majetku, včetně nemovitostí a strojů, stejně jako z peněz dlužných od třetích stran.
Jan Kubálek vysvětlil, že věřitelé budou uspokojeni z prodeje majetku společnosti. Přesná míra splacení dluhů je v tuto chvíli nejistá. Největší dluh společnosti, téměř 120 milionů korun, je vůči UniCredit Bank, zatímco liberecká firma Syner přihlásila pohledávku téměř 42 milionů.
Ekoklima, která byla poslána do konkurzu Krajským soudem v Českých Budějovicích v listopadu minulého roku, původně zvažovala reorganizaci, ale nakonec se rozhodla pro konkurz. Podle soudce Zdeňka Strnada nebyla reorganizace možná kvůli zastavenému provozu a chybějícím ziskům.
Podle výroční zprávy společnosti měla Ekoklima v roce 2022 obrat 287,3 milionu korun, ale zároveň zaznamenala ztrátu 54,8 milionu. Firma uvádí, že její finanční problémy byly způsobeny kombinací faktorů, včetně úpadku společnosti PSJ v roce 2018, pandemie a nepříznivého vývoje ve stavebnictví. Ekoklima odhaduje, že z pohledávek ve výši 126 milionů korun u jiných dlužníků je možné vymoci 60 procent.