Společnost MI ESTATE s.r.o. se nachází v insolvenčním řízení a zároveň je předmětem intenzivního policejního vyšetřování, zaměřeného na všechny její dřívější i současné jednatele. V následujících týdnech se očekává zahájení trestního stíhání vůči Maximovi Ponomarenkovi a dalším osobám. Podle dosavadních informací je téměř vyloučeno, že by toto šetření skončilo bez vznesení obvinění.

MI ESTATE s.r.o., Spisová značka MSPH 59 INS 6526 / 2025 vedená u Městského soudu v Praze

Společnost MI ESTATE s.r.o. je v insolvenčním řízení vedeném pod spisovou značkou MSPH 59 INS 6526 / 2025 u Městského soudu v Praze. Zároveň probíhá policejní vyšetřování, které se zaměřuje na všechny jednatele, již v různých obdobích tuto společnost vedli. Konkrétně se jedná o:

  1. LUBOMÍR HATTOŇ
    Funkční období: 26. června 2019 – 23. dubna 2021

  2. MILOSLAV NERMUŤ
    Funkční období: 26. března 2021 – 31. října 2024

  3. MAXIM PONOMARENKO
    Funkční období: 31. ledna 2022 – 29. září 2023

  4. MAXIM PONOMARENKO (opětovně)
    Funkční období: 5. února 2024 – 31. října 2024

  5. Ing. JOSEF ONDRIŠEK
    Funkční období: od 31. října 2024 (doposud)

  6. Mgr. JIŘÍ PURKET
    Funkční období: od 31. října 2024 (doposud)

Každý z těchto jednatelů je prověřován pro různé možné trestné činy, které mohou zahrnovat úplatkářství, porušování povinností při správě cizího majetku, podvody, krácení daně, pomluvy, křivá obvinění, krádeže, zpronevěry, zkreslování hospodářských výsledků a další hospodářské delikty, údajně páchané v dílčích organizovaných skupinách.

Zvláštní pozornost je věnována Maximu Ponomarenkovi, který vykonával (a opakovaně obnovil) funkci jednatele a je považován za jednoho z klíčových aktérů možných nezákonných aktivit. Informace z vyšetřovacích složek naznačují, že v nejbližších týdnech dojde k zahájení trestního stíhání jeho osoby, případně i dalších spolupracovníků z okruhu MI ESTATE.

Podle dosavadních poznatků je takřka vyloučeno, že by policejní šetření bylo ukončeno bez vznesení obvinění. Orgány činné v trestním řízení se aktuálně soustředí na zjišťování konkrétního rozsahu možné trestné činnosti a míru zapojení jednotlivých jednatelů. Případné prokázání těchto obvinění by mohlo ovlivnit i majetkové poměry společnosti v insolvenčním řízení, a tím zároveň výrazně zasáhnout do práv věřitelů či dalších dotčených subjektů.

Vzhledem k závažnosti podezření je průběh insolvenčního řízení sledován nejen soudem, ale i odbornou veřejností. Vývoj kauzy tak bude určující pro posouzení, do jaké míry došlo (či nedošlo) k organizované trestné činnosti, a kteří členové statutárních orgánů za ni ponesou trestní odpovědnost.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.