Maxim Ponomarenko spustil na internetu celou řadu obvinění namířených proti současnému vedení společnosti MI ESTATE, auditorům, účetním a exekutorům. Ve svém veřejně dostupném videu, které zhlédly desítky tisíc uživatelů, líčí údajné tunelování ve stylu „příběhů z 90. let“. Podle některých komentátorů tím fakticky staví Policii ČR před rozhodnutí, zda případné trestní stíhání zahájí proti němu samému (pro pomluvy a křivá obvinění) anebo proti osobám, které ve videu jmenoval (pro možnou rozsáhlou hospodářskou trestnou činnost).
- Alena Němcová měla podle Ponomarenka vést účetnictví bez příslušného oprávnění.
- Účetní uzávěrky jsou údajně uměle zkreslovány pomocí úroků a falešných faktur. Má v tom mít prsty auditor(ka) Hubáčková ve spolupráci s dalšími osobami.
2. Označení konkrétních osob za pachatele hospodářských deliktů
- Nina Rýdlová, Vlastislav Římský a Monika Hatoňová jsou dle Ponomarenka součástí skupiny, která tuneluje MI ESTATE.
- Monika Hatoňová je dokonce označována za prostitutku, jež se snaží společnost rozkrást.
- Její syn Lubomír Hatoň prý podepsal a zfalšoval směnku na 459 milionů korun.
3. Obvinění dalších spolupracovníků
- Jiří Purket, Josef Ondrišek i další lidé spojení s firmou (případně s Ponomarenkem v rámci Money Invest) mají tunelovat MI ESTATE.
- Exekutoři (např. paní Koutníková, pan Jaroš) a poradci (např. pan Ordelt, který měl dle Ponomarenka přijmout úplatek) jsou označováni za spolupracující na rozsáhlé hospodářské kriminalitě.
- Daňová poradkyně Hubáčková a Alena Němcová prý záměrně manipulují s účetními závěrkami.
4. Argumenty proti současnému vedení MI ESTATE
- Ponomarenko tvrdí, že dřívější dluhy některých osob (jmenovitě např. Josefa Ondříška) byly náhle smazány a oni získali majetek v miliardových hodnotách, aniž by to mělo oporu ve skutečném podnikání.
- poznámka k charakteru Maxima Ponomarenka - Maxim Ponomarenko vstoupil do MI ESTATE – poté co byl dříve odsouzen za násilnou a majetkovou trestnou činnost – v té době mu však nevadila historie tehdejších osob ve firmě ani původ financí.
5. Otazníky kolem opodstatněnosti obvinění
- Kritici poukazují na to, že pokud má být audit „garantovaným dokumentem“, který dokládá zpronevěru desítek milionů, proč dosud nenásledovalo trestní stíhání za krádež či zpronevěru?
- Stejně tak, pokud jsou tvrzení Maxima Ponomarenka byť jen částečně pravdivá, měl by příslušný orgán zahájit trestní stíhání obviněných osob. Jestliže jsou však obvinění nepodložená, měl by být postihnut sám Ponomarenko za pomluvu či křivé obvinění.
6. Osobní střety a výhrůžky
.
Ve videu se také hovoří o incidentu, kdy se někdo vydávající se za novináře pohyboval bez souhlasu v prostorách MI ESTATE, což mohlo znamenat nebezpečné pronásledování. Jiří Purket podle všeho opustil prostory z obav o svou bezpečnost.
7. „Hra o všechno“
- Část odborné i laické veřejnosti nyní upozorňuje, že Ponomarenko svými obviněními de facto staví Policii ČR před rozhodnutí: buď se ukáže, že jde o rozsáhlé tunelování (a dojde k obvinění vedení MI ESTATE, daňových poradců, auditorů a exekutorů), anebo se nepotvrdí, což by mohlo vést k trestnímu postihu Ponomarenka za pomluvy či křivá obvinění.
Zda se jedná o reálnou, rozsáhlou trestnou činnost, nebo naopak o podloženou či nepodloženou kampaň ze strany Maxima Ponomarenka, by mělo ukázat vyšetřování. Jisté je, že se situace vyostřuje a orgány činné v trestním řízení čelí tlaku, aby zakročily a definitivně určili, zda existuje skutečné tunelování MI ESTATE a zda jsou desítky milionů skutečně vyváděny z pokladen, anebo jde o nepodložené obvinění, které má za cíl poškodit současné vedení, auditory, exekutory a další osoby.
European Justice Organization z. s. vyzývá k rychlé reakci a jasnému prošetření veškerých tvrzení, neboť jde o mimořádně závažné obvinění, které je navíc veřejně rozšiřováno a dotýká se integrity účetnictví, důvěryhodnosti auditorských firem i samotného právního systému.
Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.