Máte informace, že Maxim Ponomarenko jednal v rozporu se zákony nebo etikou? Nebo jste byli poškozeni a chcete svůj případ nahlásit?

Maxim Ponomarenko – Nová hlášení z Protikorupční linky a problém nezveřejněných účetních závěrek

European Justice Organization (EJO) nedávno rozšířilo trestní oznámení na základě nových podnětů, které byly postoupeny z Protikorupční linky. Tyto informace naznačují další možná porušení zákonů ze strany Maxima Ponomarenka. Současně se vynořují vážné otázky týkající se systému vymáhání povinností firem v České republice, zejména v oblasti zveřejňování účetních závěrek.

Společnost MI Estate s.r.o. je příkladem firmy, která ani přes zákonnou povinnost nezveřejnila své účetní závěrky za rok 2023. Tento stav komplikuje situaci nejen pro věřitele, ale i pro orgány činné v trestním řízení, které tím přicházejí o klíčové finanční informace nutné k prokazování trestné činnosti.

Nezveřejňování účetních závěrek jako systémový problém
Nezveřejnění účetních závěrek není jen administrativním přestupkem. V mnoha případech může jít o záměrnou snahu zatajit skutečné finanční toky, krýt daňové úniky, nebo dokonce majetkové podvody. Zatímco v některých zemích, například ve Francii či Německu, je nezveřejnění účetních závěrek považováno za trestný čin, v České republice je tento přestupek sankcionován jen minimálně, což umožňuje pachatelům trestné činnosti unikat spravedlnosti.

Potřeba legislativní změny
Česká republika by měla následovat příklad zemí, kde nezveřejnění účetních závěrek vede k vážným právním důsledkům, včetně trestní odpovědnosti. Zákonné zpřísnění této povinnosti by nejen přispělo k transparentnosti firemního prostředí, ale také by zásadně zlepšilo možnosti vyšetřování finančních podvodů.

Případ MI Estate s.r.o. ukazuje, jak absence účinných nástrojů k vymáhání této povinnosti může vést ke ztrátě důvěry v právní stát. Bez zveřejnění účetních závěrek se otevírá prostor pro manipulace a skrývání důležitých informací, což poškozuje věřitele, investory i veřejnost.

Výzva k systémovým změnám
Je čas, aby Česká republika přijala přísnější legislativu v této oblasti. Povinnost zveřejňovat účetní závěrky by měla být podložena jasnými a důraznými sankcemi, včetně trestní odpovědnosti za úmyslné porušení této povinnosti.

Jakékoliv další informace nebo podněty týkající se tohoto případu lze hlásit na Protikorupční lince. Společně můžeme přispět ke zlepšení transparentnosti a spravedlnosti v České republice.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.