Nová zjištění o přípravě tragické střelby na Filozofické fakultě v Praze odhalují, že útočník se mohl schovávat v budově a konzumovat alkohol, zatímco policie budovu opustila bez důkladné kontroly. Jak je možné, že s hustou sítí policie v České republice nebyly využity všechny dostupné prostředky pro dopadení pachatele?

Masový vrah David Kozák: Šokující nejasnosti v policejním zásahu před střelbou v Praze

Ohledně tragické střelby na Filozofické fakultě v Praze v prosinci minulého roku se objevily další znepokojivé informace. Útočník se měl schovávat před útokem desítky minut v budově fakulty a vypít lahev tvrdého alkoholu. I když tam byla policejní hlídka zjišťovat, jestli vrátní Davida K. neviděli, už tam zřejmě byl někde schovaný,“ popsal vysoce postavený zdroj z bezpečnostní komunity serveru Lidovky.cz.

Přestože Česká republika disponuje jednou z nejhustších sítí policistů na 10 km² v Evropě, v den tragédie nebyly využity všechny dostupné prostředky pro preventivní zásah. Nebyly například okamžitě alarmovány všechny hlídky v oblasti, přestože policie měla informace o přibližné trase pachatele z lokace jeho telefonu. Lokalizace mobilního telefonu byla nepřesná, což komplikovalo snahu o rychlé lokalizování a zásah.

„Lokalizace mobilního telefonu Davida Kozáka dnes už nemůže sloužit jako důkaz například pro usvědčení z vraždy. Je sice jasné, že se David Kozák zřejmě pohyboval v blízkém okolí, ale není jasné, kde přesně,“ dodal důvěryhodný zdroj z justice pro Lidovky.cz.

Kritika se snesla i na policejní zásah. Bývalý policista Michal v rozhovoru pro Seznam Zprávy vyjádřil frustraci nad chováním svých nadřízených, kteří ho údajně po emocionálně náročném zásahu prý nutili hlídkovat u budovy fakulty.

Tragédie zanechala hluboké stopy v komunitě a otevřela debatu o efektivitě a připravenosti policejních sil v krizových situacích. Jak uvedl mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala, „vyjádření k předmětné věci nebudou ze strany státního zastupitelství poskytována též s ohledem na oběti a pozůstalé.“ Případ tak zůstává obestřen mnoha otázkami, na které veřejnost stále čeká na odpovědi.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.