V době rostoucí inflace je důležité vědět, že pronajímatelé musí vracet kauce nájemníkům i s úroky. Zjistěte, jaké máte práva a na co si dát pozor při pronájmu bytu.
V době rostoucí inflace nabývá na významu povinnost pronajímatelů vracet kauce z nájmů spolu s úroky. Nájemníci tak mohou při ukončení smlouvy získat značné částky navíc. Jaká jsou jejich práva a na co by si měli dát pozor?
Sílící poptávka po nájemních bytech staví pronajímatele do silné pozice, kdy mohou po nájemnících požadovat různé garance, včetně kaucí ve výši několika měsíčních nájmů. Tato situace zvláště dopadá na studenty, od nichž často pronajímatelé chtějí nejen dvouměsíční kauci, ale i předplacení nájemného na další dva měsíce, jak uvádí Martin Ponzer z digitální realitní služby Bezrealitky.
Kauce, také nazývaná jistota, slouží jako pojistka pro pronajímatele pro případ, že nájemník způsobí škodu nebo přestane platit nájemné či služby. Maximální výše kauce, kterou může pronajímatel požadovat, je tři měsíční nájmy.
Dříve museli majitelé bytů držet tyto peníze na zvláštním účtu a nesměli s nimi nakládat. Současný občanský zákoník však umožňuje pronajímatelům s kaucí volně disponovat, což jim zároveň ukládá povinnost částku zúročit.
Oslovení advokáti upozorňují, že nájemníci mají právo při ukončení smlouvy požadovat vrácení kauce spolu s úroky. „Do doby vysoké inflace nebylo úročení kaucí příliš velké téma. Ale nyní to mohou být pro některé lidi už významné sumy,“ uvádí.
Při úroku například 5 % mohou nájemníci získat značný obnos. Pokud průměrný měsíční nájem činí 21 350 korun za 70metrový byt (podle analýzy společnosti Deloitte za druhé čtvrtletí roku), dvouměsíční kauce představuje 42 700 korun. Úrok 5 % tak znamená více než dva tisíce korun ročně navíc.
Ačkoli zákon nestanovuje konkrétní úrokovou sazbu, uvádí, že by se mělo jednat o úrok v místě obvyklý. Je tedy vhodné použít například sazbu u krátkodobých hypotečních úvěrů v době uzavření smlouvy. Pravidla úročení je nejlepší si domluvit už při sjednávání nájmu.
Nájemníci mají právo na úročení kauce i tehdy, pokud to není výslovně uvedeno ve smlouvě. „Pokud něco není sjednáno ve smlouvě, řídí se věc zákonem. A podle něj nájemník právo na úročení má,“ říká Preuss.
Pronajímatelé by neměli zkoušet toto nařízení obcházet například stanovením úroku na 0,1 %. Pokud by se nájemník dostal s majitelem do sporu, může kauci a úroky z ní vymáhat soudně nebo se obrátit na organizace jako European Justice Organization | EJO