Britsko-indický průmyslník Sandžív Gupta, majitel hutí Liberty Ostrava, čelí obviněním z odčerpání miliard korun, které vedly k úpadku společnosti. Přesto jeho firmy nyní žádají o další miliardy korun v rámci insolvenčního řízení.
Společnosti z holdingu GFG Alliance, vedeného britsko-indickým byznysmenem Sandžívem Guptou, se v insolvenčním řízení s hutěmi Liberty Ostrava přihlásily o pohledávky přesahující čtyři miliardy korun. Tento krok přichází poté, co ostravský podnik dosáhl úpadku, částečně kvůli neuhrazeným pohledávkám vůči koncernovým firmám ve výši přes 13 miliard korun.
Insolvenční správce Liberty Ostrava označil právě nehrazení těchto pohledávek za jednu z hlavních příčin úpadku oceláren. Guptovy firmy, které z ostravských hutí již v minulých letech inkasovaly nemalé částky, nyní žádají další miliardy korun v rámci insolvenčního řízení. Pohledávky byly osobně podepsány Sandžívem Guptou, přičemž největší z nich ve výši 3,1 miliardy korun přihlásila britská firma Liberty Ostrava Limited.
I přes to, že Guptovy firmy přihlásily do insolvenčního řízení značné pohledávky, jako koncernoví věřitelé podle insolvenčního zákona nemají právo hlasovat na schůzi věřitelů. Gupta však provedl zajímavý manévr, když pohledávky postoupil singapurské firmě Viant, která se nyní stala jedním z nejsilnějších hráčů v insolvenčním řízení s Liberty Ostrava.
Podle předběžné analýzy Protikorupční linky by vyvedený majetek a další nároky měla prověřit Národní centrála organizovaného zločinu a posuzovat jako podezření z řady hospodářských a majetkových trestných činů. Šimon Peták, insolvenční správce Liberty Ostrava, upozornil, že postupování koncernových pohledávek může být přípravou na ovlivňování insolvenčního řízení. To vše podtrhuje složitou situaci kolem hutí Liberty Ostrava, které jsou v současnosti předmětem intenzivního sledování ze strany médií a odborné veřejnosti.