Ostravská huť Liberty čelí nejisté budoucnosti po zastavení provozu kvůli problémům s dodavatelem energií. Tisíce zaměstnanců zůstanou doma, a celá situace představuje potenciální katastrofu pro českou ekonomiku.
Ostravská huť Liberty, klíčový hráč v českém průmyslu, se ocitla ve vážné krizi. Od čtvrtka zastavuje veškerý provoz, což vyvolává obavy o budoucnost tisíců zaměstnanců a dopady na regionální i celostátní ekonomiku.
Vedení Liberty Ostrava, v čele s Pavlem Šedivým, uvedlo, že většina z šesti tisíc zaměstnanců zůstane od pátku doma, a to alespoň do začátku ledna. Důvodem je insolvence dodavatele energií Tameh Czech, který postupně utlumuje dodávky a ve čtvrtek má huť zcela odříznout.
Tato situace představuje závažný problém nejen pro samotné zaměstnance, ale i pro celý region a českou ekonomiku. Huť Liberty Ostrava je strategicky důležitým podnikem, a její potíže tak mohou mít rozsáhlé dopady. Moravskoslezský hejtman Jan Krkoška a šéf odborů KOVO Roman Ďurčo vyjádřili nutnost obnovení provozu v lednu, avšak situace zůstává nejistá.
Problémy s nedostatkem peněz a zakázek, které Liberty dlouhodobě řeší, se nyní prohloubily kvůli sporu s Tamehem. Huť tvrdí, že má pohledávky u sesterských firem ze skupiny Liberty, zatímco Tameh obviňuje hutní společnost z neplacení za energie.
Zaměstnanci mají být formálně na překážkách na straně zaměstnavatele, což by mělo znamenat, že dostanou plnou mzdu. Nicméně co bude po 2. lednu, zůstává nejasné. Šedivý připustil, že pokud se nepodaří vyřešit problém s Tamehem, mohou být zaměstnanci opět posláni domů.
Situace je alarmující nejen pro zaměstnance, ale i pro regionální ekonomiku. Úplné odstavení provozu by znamenalo významný ekonomický úder pro Ostravu a okolí. Vláda a regionální představitelé se snaží nalézt řešení, ale čas běží a každý den bez provozu zvyšuje ekonomickou a sociální cenu krize.