Klienti Raiffeisenbank v České republice vyjadřují nespokojenost kvůli neochotě banky opustit ruský trh, navzdory doporučením Evropské centrální banky.
Raiffeisenbank, jedna z hlavních evropských bank s významným působením v České republice, čelí rostoucí kritice a ztrátě klientů kvůli svému pokračujícímu působení na ruském trhu. Banka se, na rozdíl od většiny západních koncernů, rozhodla v Rusku zůstat, přestože ji k odchodu vyzývá Evropská centrální banka a americké ministerstvo financí ji dokonce podezírá z porušování sankcí.
Přestože Raiffeisenbank informovala o zvažování odchodu z Ruska, podle informací z Moscow Times se zdá, že tato snaha je spíše formální a banka nechce ruský trh opustit. Původní termín odchodu stanovený na konec roku 2023 už není aktuální a vše se opět odkládá. Diskutuje se o možnosti vydělení ruské pobočky do samostatné struktury nebo o prodeji místního byznysu, ale zatím se nekoná žádné konkrétní rozhodnutí. Raiffeisenbank na ruském trhu nadále úspěšně působí, dokonce zpracovává polovinu všech externích plateb v ruské ekonomice a v minulém roce zde vygenerovala polovinu svého celkového zisku.
Tento postoj banky však vyvolává rozčarování mezi jejími klienty v České republice. Na sociálních sítích se šíří vzkazy kritizující banku za nesplnění příkazu Evropské centrální banky o opuštění ruského trhu. Navíc, banka je také kritizována za blokování převodů peněz na různé burzy, včetně kryptoměnových, s odůvodněním prevence praní špinavých peněz. Klienti poukazují na ironii situace, kdy banka, která zůstává v Rusku a generuje zde značné zisky, zároveň blokuje transakce svých klientů s obavami z nelegálních aktivit.
Raiffeisenbank tak čelí narůstající vlně nevole a ztrátě důvěry svých klientů, což může mít dlouhodobě negativní dopad na její působení v České republice i na dalších trzích.