Prodejní řetězec Okay se po 30 letech ocitá na hraně své existence. Firma propouští zaměstnance, zavírá obchody a zoufale hledá investora. Co bude dál? Jaké změny čekají oblíbeného prodejce elektroniky a nábytku? Přečtěte si více o dramatických událostech, které ohrožují budoucnost Okay.

Krach na obzoru: Co bude dál s Okay?

V případě krachu společnosti Okay může docházet ke komplikacím a zpožděním při vyřizování reklamací a stížností. Doporučujeme proto řešit své reklamace co nejdříve, dokud je to možné. Buďte obezřetní a sledujte aktuální situaci!
 
Máte špatné zkušenosti s firmou Okay? Pokud jste se setkali s nekalým jednáním nebo jinými problémy, neváhejte je nahlásit na protikorupcnilinka.cz/nahlaseni. Vaše hlášení pomůže situaci řešit a zajistí větší transparentnost a spravedlnost.


Prodejna Okay na hraně existence – propouštění, zavírání obchodů a mrtvý bod jednání o investorovi.

Obchodní řetězec Okay, specializující se na elektroniku a nábytek, se po 30 letech existence ocitá v těžkých problémech. Firma již několik let bojuje s finančními potížemi a zakladatel Jindřich Životský hledá od loňska investora, který by pomohl zlepšit cash flow. Dosud však nebyl úspěšný, což vedlo k drastickým změnám.

Vazby na osoby, firmy a peníze:

  • Osoby: Jindřich Životský (zakladatel a majitel), Nicola Životská (jednatelka), David Tráge (nový exekutivní ředitel), Jan Vyletěl (ředitel pro e-commerce a marketing), Štěpán Kačena (mluvčí KPMG).
  • Firmy: Okay, Mutares (německá private equity společnost), KPMG (poradenská společnost).
  • Peníze: Potřeba doplnění chybějícího pracovního kapitálu, dluhy vůči dodavatelům, finanční restrukturalizace.
Článek:

Obchodní řetězec Okay, známý prodejem elektroniky a nábytku, se po třiceti letech existence ocitá na hraně bankrotu. Firma je v problémech již několik let a od loňska její zakladatel a majitel Jindřich Životský usilovně hledá investora, který by urychleně pomohl vylepšit zubožené cash flow. Přestože bylo několik zájemců, žádný se dosud nerozhodl firmu koupit, což vedlo k zásadním změnám v provozu společnosti.

Minulý týden se v Okay rozjela vlna výpovědí, uzavírají se některé prodejny a dochází k personálním změnám ve vedení společnosti. Podle informací od několika zdrojů zevnitř firmy se tyto kroky dotýkají i pozice samotného Životského.

Životský v dubnu oznámil, že o majetkový vstup do firmy má zájem více subjektů a že proces by měl být uzavřen do dvou měsíců. Zhoršenou situaci firmy Okay zdůvodnil sníženou poptávkou v posledních dvou letech. Největší zájem projevila německá private equity společnost Mutares, specializující se na distresová aktiva. Jednání však uvázla na mrtvém bodě, když se začalo s due diligence.

Jan Vyletěl, ředitel Okay pro e-commerce a marketing, uvedl, že jednání s investory nebude komentovat do vydání závěrečné zprávy. Podobně se vyjádřil i Štěpán Kačena, mluvčí poradenské společnosti KPMG, která proces hledání investora nebo kupce celé společnosti řídí.

Na pravidelných měsíčních setkáních se zaměstnanci firma dříve diskutovala o různých investorech, nyní se však mluví o restrukturalizaci. Na konci května začaly padat výpovědi, během následujících týdnů by mělo firmu opustit zhruba 40 lidí.

„Bylo nám nabídnuto buď odejít k 1. červnu s měsíční kompenzací, nebo dva měsíce výpovědní lhůta a jeden plat,“ uvedl pod podmínkou anonymity jeden z propuštěných zaměstnanců. Výpovědi se týkají administrativních pracovníků a zaměstnanců skladu, atmosféra byla napjatá.

Plánuje se také uzavření třiceti kamenných prodejen v Česku a na Slovensku, což představuje třetinu z celkového počtu obchodů Okay. „Jedná se o běžnou interní operativu obchodních společností,“ uvedl k propouštění a zavírání prodejen Vyletěl.

Majitel Jindřich Životský a jeho dcera Nicola, jednatelka společnosti, se mají stáhnout do ústraní. Hlavní exekutivní roli převezme David Tráge, dosavadní obchodní ředitel se zkušenostmi z Lidlu a Kauflandu. Tento krok má zlepšit pověst firmy a podpořit nutné změny.

Odborníci na fúze a akvizice tvrdí, že pro Okay bude těžké najít investora, který by doplnil chybějící pracovní kapitál. Dluhy vůči dodavatelům údajně narostly do desítek milionů korun, pojišťovny omezují kreditní rámce pro nákup zboží na sklad.

„Okay měla ohromný problém s cash flow už minulý rok. Nevěřím, že ji prodej nábytku nebo starších zásob zachránily přes Vánoce. Mohly maximálně zmírnit pád,“ uvedl zdroj z přední poradenské firmy. „Aby se našel investor, firma musí projít velkou restrukturalizací nebo se prodat s výrazným diskontem, což zřejmě dosavadní majitel nepřijme.“

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.