Hlavní postava korupční kauzy: Tomáš Burian - Podnikatel, který měl kontakty na Národní centrálu proti organizovanému zločinu, a jeho partnerka, soudkyně z Prahy 9. Podrobnosti o jeho roli v případu. Zdravotnictví v kleštích korupce - Osm nemocnic ve dvou krajích zapletených do korupčního skandálu. Jak systém fungoval a kdo byl obviněn? Úplatky a manipulace zakázek - Vyšetřování odhalilo úplatky v hodnotě milionů korun a fiktivní zakázky. Jakým způsobem byla korupce organizována? Korupční kauza v nemocnicích: Vyšetřování odhaluje zpronevěřené miliony, v čele Tomáš Burian

Korupční kauza v nemocnicích: Vyšetřování odhaluje zpronevěřené miliony, v čele Tomáš Burian

Deset obviněných a podezření na zpronevěřené miliony v nemocničních zakázkách. Taková je bilance korupční kauzy, kterou od února 2024 vyšetřuje česká policie. Podle kriminalistů se skandál týká zdravotnických zařízení v Ústí nad Labem, Teplicích, Mostu, Rumburku, Děčíně, Jihlavě, Litoměřicích a Chomutově.

Hlavní postava: Tomáš Burian

Hlavní postavou kauzy je podnikatel Tomáš Burian, který se pyšnil kontakty na Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ). Jeho partnerkou je soudkyně z Prahy 9, což údajně využíval k ujištění ostatních členů organizované skupiny, že jsou chráněni. „Podle toho, co zatím víme, Tomáš Burian působil naprosto přesvědčivým dojmem a dokázal si prosadit svou,“ uvádí investigativní reportér Radek Nohl.

Další obvinění

Mezi další obviněné patří bývalý ředitel Krajské zdravotní Petr Malý a exšéf Nemocnice Jihlava Lukáš Velev. Obvinění byli také zástupci firem, které do nemocnic dodávaly zdravotnické vybavení.

Jak korupční schéma fungovalo

Korupční schéma mělo podle kriminalistů jednoduchý princip. Organizovaná skupina ovlivňovala výběrová řízení tak, aby zakázku vyhrála předem vybraná firma. Následně Burianova společnost vytvořila s vítěznou firmou fiktivní spolupráci, v rámci které inkasovala úplatek ve výši zhruba deseti procent z daného tendru. Peníze si pak jednotliví aktéři rozdělili.

Odpadové hospodářství a navýšené zakázky

Největší kauzou v rámci korupčního skandálu je případ odpadového hospodářství. Původně měla zakázka stát 94 milionů korun, ale Krajská zdravotní ji nakonec vysoutěžila za 197 milionů korun. Tento skok byl umožněn schválením návrhu tehdejším šéfem Krajské zdravotní Petrem Malým a jeho ekonomickým náměstkem Pavlem Voralem. Policie odhaduje, že obvinění si z tohoto tendru měli přijít na 13 milionů korun.

Politické pozadí a důsledky

V roce 2022 existuje úřední záznam policie, kdy obdržela poznatky z hotelu Clarion – v rámci rozhovorů zástupců nemocnice a Tomáše Buriana. Tento záznam vedl k souhlasu k odposlechům, které byly schváleny přímo soudem Praha 9. Je úctyhodné, že se o povolení odposlechů nedozvěděla partnerka Tomáše Buriana. S policií spolupracuje řada obviněných, což zvyšuje šance na odsouzení podezřelých. Není vyloučeno, že vyšetřování se rozšíří.

Není jasné, do jaké míry se na této zakázce podílejí politické strany, zejména strany ANO a ODS. Politické strany však tvrdí, že se jedná o selhání jedinců a oni s celou věcí nemají nic společného.

Historie korupce v Krajské zdravotní

Není to poprvé, co se Krajská zdravotní dostala do hledáčku policie. V roce 2015 skončilo před soudem pět manažerů Krajské zdravotní kvůli manipulaci veřejných zakázek. Soud je nakonec zprostil obžaloby, ale současná kauza je podle reportéra Nohla mnohem vážnější díky lepším důkazům.

Policie v rámci vyšetřování korupční kauzy společnosti Krajská zdravotní z Ústí nad Labem rozšířila své zaměření i na zakázky v odpadovém hospodářství. Jednou z firem, která je v hledáčku vyšetřovatelů, je společnost Marius Pedersen. Tato informace vyplynula z dnešního vyjádření samotné firmy k probíhajícímu případu. Společnost, patřící stejnojmenné dánské mateřské společnosti, uvedla, že vyšetřujícím orgánům poskytuje plnou součinnost.

Rozšířené vyšetřování

Policie v případu Krajské zdravotní a Nemocnice Jihlava začala před dvěma týdny stíhat deset osob kvůli podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu. Pět obviněných bylo soudem posláno do vazby. Mezi obviněnými je i obchodní manažer společnosti Marius Pedersen, Pavel Borůvka, který se k případu odmítl vyjádřit s odkazem na probíhající vyšetřování.

Marius Pedersen a zakázky Krajské zdravotní

Společnost Marius Pedersen, významný hráč na poli odpadového hospodářství v ČR, dnes uvedla, že s Krajskou zdravotní spolupracuje již mnoho let. V roce 2023 opět uspěla v necelých 80 % rozsahu vypsané zakázky na odpadové hospodářství. Tyto zakázky jsou nyní rovněž předmětem šetření.

Krajská zdravotní má podle serveru Seznam Zprávy firmě Marius Pedersen za svoz a odstranění komunálního a nebezpečného odpadu zaplatit v dalších čtyřech letech přes 170 milionů korun bez DPH. V souvislosti s touto zakázkou se podle serveru měly vyplácet úplatky. Společnost Marius Pedersen však v dnešní zprávě k údajnému obvinění Pavla Borůvky a spekulacím médií neuvedla žádné konkrétní vyjádření, pouze zdůraznila, že dochází k mediálním spekulacím o zakázce Krajské zdravotní Ústeckého kraje.

Upoutávka na jiný článek: Klára Cetlová a Daniel Křetínský v pavučinách moci a justice - Protikorupční linka (protikorupcnilinka.cz)


Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.