Státní zástupce navrhl šestiletý trest pro bývalého ministra Karla Březinu v souvislosti s údajně nezákonným rozdělováním sportovních dotací pražského magistrátu. Případ zahrnuje celkem devět obžalovaných, kteří jsou obviněni z upřednostňování projektů kvůli osobním zájmům. Přečtěte si více o tomto kontroverzním případu.
Karel Březina na návrh prokurátora čelí šestiletému trestu vězení za nezákonné rozdělování sportovních dotací
Praha – V kauze údajně nezákonného rozdělování sportovních dotací pražského magistrátu státní zástupce v pondělí navrhl šestiletý trest pro Karla Březinu, někdejšího ministra bez portfeje a bývalého pražského radního. Březina byl předsedou hodnotící komise, která projekty určené k proplacení vybírala. Případ se týká roku 2018 a zahrnuje celkem devět obžalovaných, pro které státní zástupce Tomáš Lejnar požaduje tresty od pěti do šesti let vězení, s výjimkou jednoho, pro kterého navrhl podmíněný trest.
V pondělní závěrečné řeči u pražského městského soudu Lejnar zdůraznil, že obžalovaní upřednostňovali některé dotované projekty kvůli svým osobním zájmům či zájmům jiných vlivných osob. Žalobce chce, aby obžalovaní společně uhradili hlavnímu městu škodu ve výši 17,8 milionu korun a uvedl, že „obžalovaní mají nulový náhled na svou trestnou činnost“.
Mezi obžalovanými jsou bývalí i současní pražští zastupitelé, včetně Jana Wolfa (KDU-ČSL) a Stanislava Nekolného (ANO). Dalšími obžalovanými jsou Antonín Lébl (ANO), bývalý starosta Ďáblic Miloš Růžička (STAN), bývalý starosta Vinoře František Švarc (ODS) a starosta Březiněvsi Jiří Haramul (ANO). Kromě nich jsou obžalované i dvě bývalé úřednice z magistrátního odboru volného času a sportu, Soňa Fáberová a Dana Šachová.
Lejnar navrhl šestiletý trest vězení kromě Březiny také pro Fáberovou, Lébla, Růžičku a Šachovou. Pro Haramula, Švarce a Wolfa žádá o rok méně. Pro Nekolného navrhl nejpřísnější možný podmíněný trest, tříletou podmínku s pětiletou zkušební dobou za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.
Ostatním zastupitelům je kladeno za vinu i zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku, za což jim hrozí tresty od 5 do 12 let vězení.
Případ se týká peněz, které Praha rozdělovala na podporu sportu a tělovýchovy formou veřejné soutěže. Podle obžaloby Březinova komise při zasedání 23. ledna 2018 nepostupovala podle hodnotících kritérií a projekty neobodovala podle jejich významu pro hlavní město. Fáberová a Šachová pak podle Lejnara rozdělily body tak, aby odpovídaly konečnému pořadí projektů vybraných komisí.
Rada hlavního města, v níž zasedal i Wolf, v únoru 2018 schválila poskytnutí grantů do 200 tisíc korun. Zbylé granty následně schválilo zastupitelstvo, v němž zasedali i Březina, Wolf, Lébl, Haramul, Růžička a Švarc. Podle obžaloby tím „zcela popřeli smysl a účel poskytování grantů na podporu sportu a tělovýchovy v Praze“. Celkově obvinění rozdělili 32,8 milionu korun, ale Praha vyplatila dotace ve výši 17,8 milionu, což vedlo ke kvalifikaci části skutků jako pokus o trestný čin.
Obžalovaní vinu odmítají. Karel Březina, nejmladší ministr v novodobé české historii, uvedl, že přidělování peněz bylo transparentní a že komise se pouze snažila celý proces zefektivnit a zrychlit. Uvedl také, že pražská rada i zastupitelstvo měly možnost do procesu kdykoliv zasáhnout, což se v jiných letech i stalo.
Advokáti obžalovaných argumentovali, že na granty neexistuje právní nárok a že neúspěšným žadatelům nemohla vzniknout žádná škoda. Hovořili o „nesmyslné právní kvalifikaci“ a nedostatku důkazů.
Pražský městský soud projednává obžalobu od prosince 2022. Vyhlášení rozsudku je plánováno na přelom září a října. Březina již byl jednou pravomocně odsouzen za podvod v pražském dopravním podniku, kde neoprávněně pobíral odměny jako člen dozorčí rady. Za to mu byl v říjnu 2014 uložen roční podmíněný trest.