Poslanci tvrdí, že nové byty pořídili z úspor, přesto je v majetkových přiznáních neuvedli. Článek si můžete poslechnout v audioverzi.


Poslanec Jiří Carbol (KDU-ČSL) a poslankyně Eliška Olšáková (hnutí Starostové) v loňském roce rozšířili své nemovitostní portfolio o nové byty. Seznam Zprávy měly možnost nahlédnout do jejich povinných majetkových přiznání.

Carbol si s manželkou pořídil byt ve Frýdku-Místku za 3,45 milionu korun. Olšáková zaplatila za byt ve Valašských Kloboucích 3,5 milionu korun. Oba tvrdí, že finance na tyto nákupy získali z vlastních úspor.

„Je to z uspořených peněz,“ uvedl Carbol, který žádné hypotéky či půjčky v majetkovém přiznání neuvedl. Olšáková řekla: „Platila jsem polovinu, polovinu platil manžel. Měla jsem tři sta tisíc z dluhopisu a zbytek jsem financovala z normálních měsíčních příjmů.“

Nicméně tyto úspory se v jejich majetkových přiznáních za posledních sedm let neobjevily, což je v rozporu s běžnou praxí, kdy poslanci každý rok uvádějí informace o úsporách a stavech na bankovních účtech.

Poslanec Josef Cogan (hnutí Starostové) například v posledním přiznání uvedl úspory ve výši 570 tisíc korun, a Pavel Svoboda (TOP 09) dokonce 900 tisíc korun.

Zákon o střetu zájmů vyžaduje, aby politici uvedli úspory převyšující částku 500 tisíc korun. V opačném případě hrozí pokuta od jednoho do padesáti tisíc korun. Olšáková prohlásila, že neví, kde v přiznání úspory uvést. „Já ani nevím, kde bych měla ty úspory uvést,“ řekla poslankyně. Carbol trvá na tom, že nic nezatajil. „Nevím, že bych někde něco nevyplnil,“ dodal.

Olšáková také přiznala další příjmy mimo poslanecký plat. V letech 2022 a 2023 jí Sdružení místních samospráv poslalo 102 tisíc korun ročně a od společnosti Vodárna Zlín obdržela 92 500 a 220 500 korun ve stejných letech. V roce 2022 si navíc koupila státní dluhopisy za 2,5 milionu korun.

Jiří Carbol ve svých přiznáních uvedl, že v roce 2017 obdržel 107 tisíc korun od Oborové zdravotní pojišťovny. Mezi roky 2018 a 2020 přiznal příjmy od Moravského kraje v celkové výši 766 tisíc korun.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.