Jan Šinágl zveřejnil rozsudek odhalující podvodné praktiky Maxima Ponomarenka, který byl odsouzen za závažný zločin podvodu. Insolvenční řízení ukazují, že Ponomarenko skrýval majetek a vyhýbal se exekucím. Více informací v našem článku!

Jan Šinágl zveřejnil rozsudek soudu odsouzeného Maxima Ponomarenka

Odhalení podvodu: Rozsudek Maxima Ponomarenka k dispozici online

Jan Šinágl zveřejnil rozsudek Maxima Ponomarenka, který byl odsouzen za závažný zločin podvodu. Ponomarenko, jenž se v minulosti vydával za nemajetného, je podezřelý, že svůj současný neetický obchod se spekulacemi na podílech financoval z prostředků získaných z trestní činnosti. Rozsudek je k dispozici na webu: Rozsudek Maxima Ponomarenka.

Pokud máte jakékoliv informace o neetickém jednání nebo zločinech spojených s osobou Maxima Ponomarenka či jeho spolupracovníků, neváhejte se obrátit na anonymní protikorupční linku. Vaše informace mohou být klíčové pro odhalení a potrestání protiprávních činností.

Nahlásit můžete zde: Anonymní protikorupční linka

Děkujeme za Vaši pomoc v boji proti korupci!

Z rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové

Jan Šinágl k Maximu Ponomarenkovi uvedl: „Z Rozsudku KS Hradec Králové (26.9.2011): Obžalovanému svědčí fikce neodsouzení. Aktuálně je proti němu vedeno vazební trestní stíhání pro trestné činy vydírání a pro podezření z další obdobné trestné činnosti. Ve výkonu vazby je bez problémů, chování a vystupování má na požadované úrovni. Obžalovanému polehčuje dosavadní řádný život a ještě mladý věk. Naopak mu přitěžuje způsob spáchání, to, že se poškození budou muset ke svému majetku dostávat složitější právní cestou a vyšší výši naplnění znaku značná škoda velkého rozsahu."

Společenská škodlivost jednání obžalovaného je dána jednak tím, že porušil zájem společnosti na ochraně cizího majetku, je dále spoluurčena i tím, že jeho konání bylo předem připravené, pro poškozené nesehnatelné a že skutečně došlo k převodu vlastnických práv na obžalovaného. Na druhé straně soud přihlédl k dosavadní zachovalosti obžalovaného a ještě poměrně nízkému věku.

Takto uložený trest ukazuje, že obžalovaný se dopustil závažného protiprávního jednání s významnou společenskou škodlivostí, a proto mu musel být uložen již dlouhodobý trest odnětí svobody, který kromě toho, aby jej vedl k tomu, aby další trestnou činnost nepáchal, chrání i společnost před podobnými pachateli. Současně tím, že trest je uložen při spodní hranici zákonné trestní sazby, významně zohledňuje polehčující okolnosti, a to zejména věk obžalovaného.

Jako odpovídající všem kritériím pro ukládání trestu pak byl obžalovanému Maximu Ponomarenkovi uložen podle § 209 odst. 5 tr. zákoníku úhrnný trest odnětí svobody v trvání 5 roků a 6 měsíců nepodmíněně, pro něhož byl v souladu s kritérii uvedenými v ustanovení § 56 odst. 2 písm. c) tr. zákoníku zařazen do věznice s ostrahou.

Skryté majetky a insolvenční řízení

Insolvenční řízení Maxima Ponomarenka z roku 2014 a 2021 ukazují, že musel skrývat svůj majetek získaný z trestné činnosti a prostřednictvím třetích stran podnikaůl a skupoval podíly. Konec lhůty pro přihlášení pohledávek byl 14. července 2021, a datum skončení insolvenčního řízení bylo 17. března 2022. Tyto informace lze dohledat zde.

Další insolvenční řízení mělo konec lhůty pro přihlášení pohledávek 16. ledna 2014 a datum skončení insolvenčního řízení bylo 3. března 2021. Tyto informace lze dohledat zde.

Maxim Ponomarenko se tak od roku 2014 do 2022 vyhýbal exekucím prostřednictvím insolvenčních řízení a dle jeho tvrzení na sociálních sítích je zřejmé, že aktivně podnikal s nepřiznaným majetkem.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.