Jan Meřinský a Ondřej Meřinský jsou v centru pozornosti Národní centrály organizovaného zločinu (NCOZ) kvůli obviněním z maření insolvenčního procesu firmy Mammoth. Tato situace představuje zvýšené riziko pro jakékoliv podnikání s nimi, obchodní partnery i zaměstnavatele, protože jsou pod dohledem NCOZ, což ovlivňuje i osoby v jejich okolí.
Jan Meřinský a Ondřej Meřinský: Klíčové osoby ve vyšetřování NCOZ
V rámci mnohamiliardového insolvenčního řízení, které se týká údajného pronájmu iPhonů přes e-shop Mamut.cz, patřícího do skupiny firem podnikatele Vladimíra Kováře, bylo podáno důležité trestní oznámení. Insolvenční správce Pavel Fabian obvinil jednatele firmy Mammoth, Jana Meřinského a Ondřeje Meřinského, z maření insolvenčního procesu. Vyšetřování vede Národní centrála organizovaného zločinu (NCOZ).
Porušování povinností a nespolupráce
Jan Meřinský a Ondřej Meřinský jsou obviněni z nespolupráce s insolvenčním řízením, čímž porušují své povinnosti. Insolvenční správce Pavel Fabian tvrdí, že Meřinští odmítají poskytovat požadované informace a dokumenty, což ztěžuje zmapování majetku firmy a uspokojení věřitelů. Fabian proto podal oznámení o skutečnostech, které nasvědčují spáchání trestného činu.
Provázanost s Unicornem
Skupina Vladimíra Kováře zahrnuje mimo jiné vývojářskou firmu Unicorn, která dodává software pro banky a další firmy. Ondřej Meřinský působil manažersky nejen v Mammothu, ale i v Plus4U a Unicornu. Pavel Fabian upozorňuje na provázanost Mammothu s Unicornem, kdy část agendy Mammothu byla přenechána divizím Unicornu.
Právní bitva a další aktéři
Případ se rozrostl ve složitou právní bitvu, která se může táhnout řadu let. Vedení Plus4U tvrdí, že je také poškozenou stranou a obviňuje Břetislava Janouška z podvodů s pronájmem telefonů. Janoušek, který vystupoval jako manažer Plus4U, měl dodávat zboží koncovým zákazníkům na splátky, ale systém splátek se zhroutil a více než 100 tisíc telefonů zmizelo. Věřitelé přihlásili pohledávky za téměř sedm miliard korun.
Reakce Plus4U
Plus4U se brání různými právními prostředky, například podáním trestního oznámení na insolvenčního správce Pavla Fabiana, kterého obviňují z upřednostňování věřitelů T-Mobilu a J&T. Aneta Havlová, mediální zástupkyně Plus4U, uvedla, že Fabianovo trestní oznámení je reakcí na tyto kroky.
Komplikace v insolvenčním procesu
Insolvenční správce Pavel Fabian uvedl, že Jan Meřinský a Ondřej Meřinský neobdrželi kompletní informace ani po roce. Meřinští odůvodňují neochotu spolupracovat tím, že nemají přístup k online úložišti dat, protože smlouvy o uložení dat vypršely kvůli insolvenci. Fabian tvrdí, že je téměř nemožné řádně zajistit majetkovou podstatu a provádět insolvenční řízení, protože Meřinští komunikují jen prostřednictvím právníků a poskytují nesprávné informace o stavu peněžních účtů.
Zvýšené riziko při podnikání
Jan Meřinský a Ondřej Meřinský jsou v současné době pod dohledem NCOZ, což představuje zvýšené riziko pro jakékoliv podnikání s nimi, obchodní partnery i zaměstnavatele. Tato situace ovlivňuje i osoby v jejich okolí, které se pohybují ve stejné sféře.
Budoucnost případu
Případ pravděpodobně spustí další právní spory a bude se řešit několik let. Policisté z Národní centrály organizovaného zločinu (NCOZ) vyšetřují celý případ, který se týká údajně největšího podvodu s elektronikou v historii Česka.