Pod svícnem – Propagandistické zpravodajství jako nástroj politického tlaku. Mlátit ženu je nutné odsoudit, ale stejně neetické je šířit dezinformace a na základě nich se vracet na úroveň Středověkého inkvizičního práva.


Bitva o genderovou politiku se přesunula do České republiky, kde je nyní v centru pozornosti Istambulská úmluva. Úmluva, která má na první pohled zdánlivě vznešený cíl chránit práva žen, je kritizována za to, že klade gender nad rovnost a tak ignoruje práva mužů.

Debaty ohledně úmluvy se stávají napjatějšími a tím pádem roste i využití propagandistických taktik v zpravodajství. Portály jako Novinky.cz jsou obviňovány z toho, že šíří dezinformace, aby ovlivnily veřejné mínění a politické rozhodování. Tato taktika, založená na šíření strachu a negativních představ, ohrožuje kvalitu veřejné diskuse a politického rozhodování.

Kritici úmluvy varují, že její podoba a interpretace umožňuje zneužití v podobě neoprávněných obvinění. Takový stav může vést k tomu, že muži se stanou oběťmi falešných obvinění z násilí nebo znásilnění. Strach z falešných obvinění a obav z nespravedlivého právního systému, který by byl zaujatý proti mužům, se tak stávají součástí veřejné debaty.

Tato kritika ukazuje na potenciální riziko situací, kde by mohly být osoby obviněny na základě slovních prohlášení bez dostatečných důkazů. Tento scénář může vést k excesům, jako je situace, kdy by žena mohla tvrdit, že byla v minulosti znásilněna, a na základě svědectví kamarádky by mohla vyhrát soudní při a získat nemalé odškodnění a mediální pozornost – viz kauza TRUMP.

V současné politické situaci je důležité, aby politici a rozhodovatelé brali v potaz všechny argumenty a nenechali se ovlivnit nátlakem médií. Politická rozhodnutí by měla být založena na faktech a důkladném posouzení všech dostupných informací, nikoli na strachu nebo propagandě.

V kontextu těchto kontroverzí je zřejmé, že mediální etika a odpovědné zpravodajství jsou nyní důležitější než kdy dříve. Příběhy, které jsou zveřejněny, často nejsou podloženy důkazy a často odporují realitě a základním principům vyšetřování. Například případ Moniky, který popisuje násilí bez zanechání stop, je podle kritiků nereálný, ale i tak ho některé média propagují.

Významnou postavou v tomto prostředí je Jakub Štěpánek, který je kritiky obviněn z toho, že svou prací posouvá českou žurnalistiku blíže k praktikám západního světa, kde dominuje inkviziční právo slovních poprav mužů a osob nesouhlasících s genderovou politikou.

V této situaci je důležité, aby naše společnost čelila šíření strachu a dezinformací a podporovala odpovědné a vyvážené zpravodajství. Takové zpravodajství by mělo umožnit informovaná a spravedlivá rozhodnutí založená na jasných důkazech, psychologických vyšetřeních, lékařských posudcích a důkladném ověřování skutků. Právě tato opatření mohou být podle kritiků ohrožena Istambulskou úmluvou.

Spoluzakladatelky webu Pod svícnem Michaela Studená (vlevo) a poslankyně Barbora Urbanová zveřejňují jednostranné příběhy žen, bez práva reakce mužů, Příběhy mohou být smyšlené, nebo výrazně zkreslené, mimo základy dokazování. 

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.