Příběh Grethe Bartramové, dánské nacistické kolaborantky odsouzené k smrti za zradu, která se skrývala ve Švédsku po více než šest desetiletí, odhaluje temné kapitoly historie a proměnlivou povahu spravedlnosti.
V tichosti jednoho starobince v Hallandu zemřela před šesti lety osamělá 92letá dáma. Málokdo věděl, že tento skromný život skrýval temnou minulost jedné z nejnenáviděnějších žen Dánska. Grethe Bartramová, která během druhé světové války spolupracovala s nacisty a byla odsouzena za zradu, se stala symbolem národní zrady. Po svém propuštění se uchýlila do Švédska, kde pod změněným jménem žila v ústraní, hnaná strachem z odplaty.
Její příběh začíná v květnu 1945, kdy mladá žena na kole prchá přes Dánsko, snažíc se dostat do Německa. Po osvobození Dánska od nacistické okupace se ocitla v ohrožení života kvůli své kolaboraci s Gestapem. Po tři roky udávala své přátele, rodinu a známé, což vedlo k uvěznění a smrti nejméně osmi z nich.
V lednu 2017 skončil její dlouhý život v švédském úkrytu, kde strávila 67 let v relativním klidu a anonymitě. Spolu s přítelkyní vedla malou vodní elektrárnu a úspěšně se živila výrobou muškařských nástrah, daleko od své bouřlivé minulosti v Dánsku.
Přestože byla Bartramová odsouzena k smrti za svou zradu, trest byl později zmírněn na doživotí a nakonec byla po jedenácti letech propuštěna na milost. Ve Švédsku našla nový domov díky pomoci místního faráře, který pro ni našel rodinu, u které se mohla ukrýt. Změnila si jméno, získala švédské občanství a snažila se žít nenápadný život plný hluboké lítosti za své činy.
Bartramová se nikdy veřejně neobrátila k své minulosti, ale v řídkých rozhovorech vyjádřila hlubokou lítost za svá rozhodnutí během války. Přesto žila ve stálém strachu, že její pravá identita bude odhalena a že se stane terčem pomsty.
Její příběh není jen příběhem zrady a odplaty, ale také příběhem o hledání útočiště a možnosti začít znovu, i když ve stínu temné minulosti. Příběh Grethe Bartramové zůstává ponurou připomínkou složitosti lidské povahy a nejasných hranic mezi spravedlností a pomstou.
Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.