Kontroverzní podnikatel Ivo Rittig se na svém Instagramu ohradil proti článkům, které ho spojují s problematickými zakázkami v pražském dopravním podniku (DPP). Tvrzení o jeho vlivu na firmy získávající milionové kontrakty považuje za klamavá a zavádějící a hrozí médiím žalobou.


Podnikatel Ivo Rittig, dlouhodobě spojovaný s kontroverzními kauzami, reagoval na aktuální mediální zprávy o hospodaření Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP). Na svém Instagramovém účtu důrazně popřel jakoukoli spojitost s firmami Premio Invest a Lasesmed, které dle auditu získaly od DPP zakázky v hodnotě přes 778 milionů korun. Zároveň pohrozil právními kroky vůči médiím Mladá fronta a iDNES.cz za šíření tvrzení, která označil za „klamavá, zavádějící až lživá“.

Mladá fronta napsala: 

Audit odhalil podezřelé navýšení cen

Z auditu hospodaření DPP, který zpracovala společnost StoneTurn po skandálu Dozimetr, vyplynulo, že některé zakázky se výrazně prodražily. Například smlouva s firmou Lasesmed na úklid z ledna 2021 byla dodatkem navýšena o 61 %, což podle auditorů překročilo původní dohodnuté podmínky.

Firmy Premio Invest a Lasesmed vlastní Zdeněk Zadina a Petr Ženíšek, oba bývalí komunální politici spjatí s ČSSD. Jejich napojení na Ivo Rittiga je předmětem mediálního zájmu, ačkoli Rittig veškeré vazby popírá.

Rittigova reakce: „S firmami nemám nic společného“

Rittig na zveřejněný článek reagoval okamžitě prostřednictvím sociálních sítí. „S těmito firmami nemám nic společného a veškeré domněnky o mém vlivu odmítám,“ napsal na Instagramu. Zároveň dodal, že považuje tvrzení médií za účelové a poškozující jeho jméno.

Podnikatel také naznačil, že hodlá podniknout právní kroky vůči médiím, která o jeho údajném vlivu v DPP informovala. „Mladá fronta a iDNES.cz si budou muset své lži obhájit před soudem,“ uvedl Rittig.

Problémové zakázky DPP pod drobnohledem

Zakázky zadané DPP mezi lety 2014 až 2022 byly dlouhodobě kritizovány pro jejich netransparentnost. Firmy Premio Invest a Lasesmed podle auditu obdržely druhý největší objem zakázek v oblasti správy objektů, přičemž řada služeb se výrazně prodražila. Celkem činí objem jejich zakázek 778,2 milionu korun.

Audit poukázal zejména na:

  • Navýšení cen o 61 % v rozporu s původní smlouvou.
  • Absenci dostatečné kontroly ze strany DPP při uzavírání dodatků.

Reakce Ivo Rittiga a jeho hrozba žalobou přidávají kauze další rozměr. Zatímco audit ukazuje na problematické zakázky v DPP, Rittig důrazně popírá jakoukoli spojitost s dotčenými firmami a média obviňuje ze lží a manipulace. Situace zůstává napjatá a další vývoj může rozhodnout až soud.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.