Historie investičních podvodů se opakuje se znepokojivou pravidelností: charismatický manažer, luxusní životní styl a sliby vysokých výnosů. Nedávné případy ukazují, jak snadno mohou být lidé oklamáni a přicházet o miliardy.

Investiční podvody: Jak charismatičtí manažeři okrádají o miliardy

Nekonečný cyklus podvodů: Kdo jsou oběti?

Investiční podvody mají stále stejný scénář. Charismatičtí manažeři se obklopují luxusem, prezentují své dlouholeté zkušenosti a nabízejí investice s atraktivními, ale ne příliš podezřele vysokými výnosy. Často slibují, že jejich sofistikované finanční strategie nemohou selhat.

Příklady velkých investičních podvodů

Podívejme se na některé z nejznámějších případů, které ukazují, jak snadno mohou být lidé oklamáni.

  • Growing Way: Investoři byli nalákáni na sliby vysokých výnosů, ale nakonec přišli o značné sumy peněz. Manažeři slibovali neomylné investiční příležitosti, které se ukázaly jako podvod.

  • WCA International: Investoři ztratili své úspory kvůli podvodným investicím, zatímco manažeři si žili na vysoké noze. Tento případ je dalším příkladem, jak se podvodníci obohacují na úkor důvěřivých investorů.

  • RP Invest: Tento fond se zaměřil na celebrity a sportovce, kteří přišli o miliony kvůli podvodným investicím. Zakladatel fondu dlužil peníze mnoha známým osobnostem.

  • J.O. Investment: Další případ, kdy investoři naletěli na sliby vysokých výnosů, ale nakonec přišli o své peníze. Fond využil legislativních děr, aby mohl fungovat bez patřičné regulace.

Selhání médií a regulátorů

Média často selhávají v upozorňování na tyto podvody včas. Upozorňují až ve chvíli, kdy se začínají ozývat poškození investoři. To je způsobeno právními riziky – kdyby média upozornila dříve, čelila by žalobám za poškození dobrého jména těchto „investičních odborníků“.

Nová legislativa

Nedávno začala platit novela zákona o investičních společnostech a investičních fondech, která zpřísňuje pravidla pro správce peněz. Nová pravidla mění tzv. alternativní fondy na „osoby rizikového kapitálu“ a omezují počet nekvalifikovaných investorů. Přechodné období pro zavedení nových pravidel je půl roku až dva roky.

Investiční podvody jako Growing Way, WCA International, RP Invest a J.O. Investment ukazují, jak snadno lze přijít o celoživotní úspory. Přísnější legislativa může pomoci snížit riziko těchto podvodů, ale nejdůležitější je zůstat obezřetný a důkladně prověřovat každou investiční příležitost.


Případ RP Invest

Speciální pozornost si zaslouží případ RP Invest, kde zakladatel fondu dluží miliony nejen běžným investorům, ale i známým celebritám a sportovcům. Insolvenční správce Romana Petra odhalil, že v majetku fondu chybí stovky milionů korun. Fotbalisté a další známé osobnosti, kteří do fondu investovali, přišli o obrovské sumy. Tento případ je jasným důkazem, jak nebezpečné může být důvěřovat podvodníkům se sofistikovanou prezentací a zdánlivě neomylnými investičními strategiemi.

Insolvenční řízení zakladatele skupiny RP Invest Romana Petra postoupilo do další fáze. Insolvenční správce, brněnská společnost Indra-Šebesta, na konci června informoval soud o vývoji situace. Roman Petr dluží věřitelům přes miliardu korun, přičemž stále chybí stovky milionů.

Detaily insolvence Romana Petra

Podle zprávy insolvenčního správce dlužil Roman Petr ke konci loňského roku věřitelům 1,05 miliardy korun. Bylo přezkoumáno 216 pohledávek od 225 věřitelů. Při revizi hospodářské situace zjistil správce nesoulad mezi objemem získaných prostředků a výší majetku.

"Pokud dlužník z titulu zápůjček vybral finanční prostředky ve výši zhruba jedné miliardy korun a do koncernových společností vložil pouze 260 až 310 milionů, jak bylo naloženo s rozdílem?" ptá se insolvenční správce. Okolo dvaceti nemovitostí Romana Petra má hodnotu asi 100 až 120 milionů korun.

Nesrovnalosti v majetku

Správce insolvence vypočítává, že stále chybí 650 až 700 milionů korun, které Petr nevložil do firem a neobjevují se ani v jeho majetku. "Z účetnictví, které máme od dlužníka k dispozici, je jasně vidět, že miliarda nedoputovala do dceřiných firem ve formě půjček ani navýšení základního kapitálu," sděluje insolvenční správce Jan Koutný z Indra-Šebesta.

Možná restrukturalizace

Jedním z velkých věřitelů, který si nepřál být jmenován, podporuje restrukturalizaci díky energetické firmě Fadet. "Restrukturalizace má šanci díky energetické firmě Fadet," uvádí a dodává, "Když bude mít šanci, tak ať se předvede."

Návrh na restrukturalizaci podporuje i další věřitel Vratislav Randa, spolumajitel Tipsportu. "Beru to sportovně, většina prostředků se mi už vrátila zpět," říká Randa.

Petr již dříve uvedl, že pokud se schválí reorganizace, věřitelé dostanou nazpět sedmdesát procent z investice. "Na tom se nic nezměnilo," dodává. O schválení reorganizace budou rozhodovat věřitelé koncem července. Pro schválení je nutná nadpoloviční většina zajištěných i nezajištěných věřitelů.

Případ RP Invest

Společnost Fadet, kterou RP Invest vlastní z poloviny, je klíčová pro uspokojení věřitelů. Společnost pronajímá a prodává elektrocentrály a poskytuje podpůrné služby pro státní společnost ČEPS. Zpeněžení Fadetu je podle reorganizačního návrhu stěžejním aktivem.

Další majetek RP Invest:

  • Zdravotnická skupina RP Clinic
  • Reality jako Hradešínská residence na pražských Vinohradech a Byty Sudoměřská na pražském Žižkově
  • Osobní majetek Petra, včetně luxusních hodinek Chopard a golfového vybavení
Významní věřitelé

Největším věřitelem je bývalý fotbalový reprezentant Patrik Berger s pohledávkou 132,7 milionu korun. Dalšími velkými věřiteli jsou bývalí sportovci:

  • Milan Baroš: 26,3 milionu korun
  • Marek Heinz: 13,6 milionu korun
  • Tomáš Vaclík: 22,8 milionu korun
  • Tomáš Sivok: 15,2 milionu korun
  • Tomáš Necid: 12,2 milionu korun

Celková výše přihlášených pohledávek činí 1,32 miliardy korun, z toho 84,9 milionu jsou zajištěné pohledávky, zejména od bank. Hodnota majetkové podstaty je odhadována na 381,6 milionu korun.



Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.