Kurzy investování do nemovitostí od Maxima Ponomarenka a Juraje Sutorise slibují astronomické zisky. Nicméně, pod povrchem těchto lákavých nabídek se skrývá znepokojivá historie těchto dvou mužů, kterou se snaží na internetu zamaskovat.

Hospodářské noviny upozorňují: Pohádkové zisky slibuje odsouzený podvodník Maxim Ponomarenko a kontroverzní youtuber Juraj Sutoris

Maxim Ponomarenko a Juraj Sutoris, dva populární youtuberi, nabízejí kurz, jenž láká stovky lidí s příslibem obrovských zisků z investic do nemovitostí. Avšak Hospodářské noviny nedávno zveřejnily článek, kde poukazují na problematičtější aspekty těchto kurzů, které jsou spojeny s historií kriminálních aktivit jednoho z lektorů.

Maxim Ponomarenko, jednatel realitní společnosti MI Estate, je prezentován jako „nejúspěšnější flipař v Česku a na Slovensku“. Přestože se na svých kurzech nebrání hovořit o své minulosti včetně několikanásobného odsouzení za podvody a vydírání a pětiletého vězení, na internetu se snaží tyto informace udržet mimo veřejný přístup. Na kurzovních setkáních jsou tyto skutečnosti odhaleny až po zaplacení vysokého poplatku, což může některé účastníky znechutit.

Sutoris, známý pro své youtube videa o investování, má rovněž pestré zkušenosti včetně dluhů a závislostí, které popisuje jako část své cesty k úspěchu. Tato duo používá své příběhy jako důkaz toho, že úspěch je možný i bez ideálních výchozích podmínek, což může působit motivující, ale rovněž i zavádějící.

Ponomarenkova taktika očištění internetu od negativních zmínek a kritiky dosáhla bodu, kdy dokonce vedla soudní spor s obcí Běstovice, která ho veřejně označila za podvodníka. Soud spor zamítl, což zdůraznilo oprávněnost varování obce. Nicméně, Ponomarenko a jeho firma se odvolali a obec se raději rozhodla případ urovnat mimosoudně.

Kritika se nevyhýbá ani samotným kurzům, kde někteří účastníci po zaplacení zjistí, že realita a sliby se drasticky liší. Experti na realitní trh upozorňují, že slibované zhodnocení investic o desítky procent ročně je nereálné a mnohdy jsou účastníkům kurzů prodávány podíly, které firma získala za mnohem nižší cenu, což vyvolává otázky ohledně etiky a transparentnosti.

Hospodářské noviny tímto článkem upozorňují na potenciální rizika spojená s kurzy od Ponomarenka a Sutorise a radí zájemcům, aby si před investicí do kurzů důkladně prověřili historii a reputaci jeho tvůrců. Příběhy o rychlém zbohatnutí mohou být lákavé, ale skutečné investiční úspěchy vyžadují více než jen sliby a atraktivní marketing.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.