Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger označil německou azylovou politiku za chybu a vyjádřil znepokojení nad oslavami útoku Hamásu v evropských městech. Zároveň varuje před možnými důsledky pro Blízký východ a Evropu.


Henry Kissinger, ikona americké diplomacie a bývalý ministr zahraničí, se ve svém nedávném prohlášení vyjádřil k německé azylové politice a oslavám útoku palestinské teroristické organizace Hamás na Izrael v evropských městech. Ve svém rozhovoru s generálním ředitelem mediální a vydavatelské společnosti Axel Springer Mathiasem Döpfnerem označil německou azylovou politiku za chybu, protože podle něj do Evropy vpustila lidi odlišné kultury, což může vést k vytvoření nátlakových skupin v jednotlivých zemích.

Kissinger reagoval na obrazy Palestinců a dalších příslušníků arabské kultury, kteří oslavovali smrtící útok Hamásu na Izrael na ulicích evropských a amerických měst, přičemž tato oslava stála život přes tisíc lidí. Některá města byla svědky potyček mezi příznivci Izraele a Palestiny. Bývalý ministr zahraničí nazval obrázky Arabů oslavujících v centru Berlína za "bolestné".

Kissinger, který je židovského původu a jeho rodina uprchla z Německa před nacistickým pronásledováním, se angažoval v americké zahraniční diplomacii a byl aktivní i při ukončení jomkipurské války v roce 1973. Tento konflikt je nyní některými Izraelci přirovnáván k současné situaci s útokem Hamásu.

Podle Kissingera by měl Izrael tvrdě potrestat akt agrese Hamásu a neprovádět žádné ústupky lidem, kteří ukázali, že mír nebude možný. Vyzval Německo k nepodmíněné politické podpoře Izraele a v extrémních případech i vojenské podpoře.

Kissinger také upozornil na pravý cíl Hamásu, kterým je mobilizace arabského světa proti Izraeli násilím, aby se předešlo jakýmkoli mírovým jednáním. Varoval před možným eskalováním blízkovýchodního konfliktu a tlakem na další arabské země, aby se přidaly na stranu Hamásu.

Henry Kissinger také vyjádřil obavy z toho, že Írán by mohl podpořit Hamás a způsobit tak další konflikt v regionu. Obává se, že Izrael by mohl napadnout Írán, pokud by měl důkazy o jeho zapojení do útoku Hamásu. Zatím takové důkazy nejsou dostupné podle informací americké rozvědky.

USA varovaly nepřátele Izraele, aby se do konfliktu nezasahovaly, a to samé by měla podle Kissingera udělat i Evropská unie, která by měla jasně deklarovat, že jakékoli vměšování proti Izraeli bude mít následky. Kissinger varuje, že to, co se stalo v Izraeli, by se mohlo stát i v Evropě.

Kissinger se také vyjádřil k situaci na Ukrajině a podotkl, že oba konflikty ukazují na zásadní útok proti mezinárodnímu systému.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.