Jan Souček, nový šéf České televize, se brání nařčením z nepřiměřeného vlivu a zvažuje další spolupráci s kontroverzním moderátorem Jakubem Železným.
Jan Souček, který se ujal vedení České televize v říjnu tohoto roku, čelí kritice za řadu svých rozhodnutí a veřejných vystoupení. Souček, který před svým nástupem zdůrazňoval potřebu změny v přístupu ke všem divákům ČT, včetně těch, kteří veřejnému vysílání nedůvěřují, se nyní musí vyrovnávat s otázkami ohledně své nezávislosti a rozhodnutí.
Jedním z prvních kontroverzních kroků bylo jmenování Igora Němce, bývalého politika a šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů, do pozice šéfa jeho kanceláře. Toto rozhodnutí vyvolalo otázky ohledně Součkovy blízkosti k politickým kruhům, zejména s ohledem na Němcovy veřejné výroky proti EU a NATO a jeho vystoupení na akci proruské scény.
Dalším bodem, který vyvolal polemiku, byla Součkova kritika moderátora Václava Moravce, který byl dlouhodobě terčem kritiky ze strany některých členů Rady ČT. Souček uvedl, že chce, aby ČT přistupovala k veřejnému vystupování svých tváří s větší opatrností, což někteří interpretují jako pokus omezit svobodu projevu svých zaměstnanců.
Souček také čelí dotazům ohledně jeho setkání s Andrejem Babišem, bývalým premiérem a předsedou hnutí ANO. Přestože Souček tvrdí, že šlo o náhodné setkání bez hlubšího politického podtextu, někteří komentátoři i veřejnost toto setkání vnímají jako možný konflikt zájmů a ohrožení nezávislosti ČT.
Zároveň se objevují otázky ohledně možného návratu kontroverzního moderátora Jakuba Železného, který podle Součka respektuje stanovisko vedení ČT a je připraven se podřídit interním pravidlům. Tato záležitost je však stále předmětem diskusí a zatím není jasné, jaký bude další vývoj v této oblasti.
Generální ředitel ČT Souček tak stojí před výzvou získat důvěru diváků a zaměstnanců veřejnoprávního vysílání, zároveň ale musí čelit otázkám týkajícím se jeho nezávislosti a schopnosti odolat politickému tlaku.