Exekutoři navrhují minimální srážku ze mzdy dlužníků v exekuci, ale neziskovky varují před jejími důsledky. Rozděluje to i vládní koalici.
Rozpor ohledně navrhované minimální srážky ze mzdy dlužníků mezi exekutory, neziskovými organizacemi a vládní koalicí vyvolal bouřlivé diskuse a rozdělil veřejné mínění. Navrhovaná změna by měla zajistit, že dlužníci v exekuci by se nově setkávali s fixními srážkami ze svých mzdových příjmů, což podle exekutorů přispěje k férovějšímu uspokojení věřitelů.
Podle prezidenta Exekutorské komory ČR, Jana Mlynarčíka, je navrhovaná minimální srážka nezbytná k vyvážení poměrů mezi dlužníky a věřiteli. Tvrdí, že nezabavitelná částka pro dlužníky vzrostla neúměrně ke zvyšujícím se nákladům, což výrazně snižuje možnosti věřitelů na uspokojení svých pohledávek.
Nicméně, neziskové organizace varují před možnými negativními dopady tohoto opatření. Zvláště upozorňují na možné prolomení nezabavitelného minima, které by mohlo ohrozit sociálně zranitelné skupiny. Navrhovaná minimální srážka je totiž stanovena na deset procent minimální mzdy pro běžné dlužníky a dokonce na šest procent pro ekonomicky zranitelné osoby.
Tento návrh rozděluje i samotnou vládní koalici, kde jsou názory na vhodnost tohoto opatření rozdílné. Zatímco někteří členové koalice podporují iniciativu exekutorů, jiní jsou skeptičtí ohledně jejích důsledků pro sociálně slabé vrstvy obyvatelstva.
Jednání o tomto návrhu probíhá jak mezi věřitelskými organizacemi a exekutory, tak i v ústavně-právním výboru sněmovny. Diskuse o vhodnosti tohoto kroku stále pokračují a očekává se, že se na něm ještě mnoho stran bude intenzivně podílet.