Byznys Michala Strnada, nejmladšího českého miliardáře a majitele obranného konglomerátu Czechoslovak Group, zaznamenal rekordní růst. Zbrojní sektor přináší obří zisky v době, kdy se Evropa připravuje na obranu.


V době rostoucího napětí a neustálého zbrojení Evropy kvůli pokračující válce na Ukrajině a celkově zvýšeného vnímání bezpečnostních hrozeb se byznys v obranném průmyslu více než daří. Nejmladší český miliardář a zbrojař Michal Strnad a jeho Czechoslovak Group (CSG) představují jasný příklad toho, jak velké příležitosti může současná situace nabídnout.

CSG, impérium zasazené hluboko v obranném průmyslu, oznámilo značný růst svých finančních ukazatelů za minulý rok. Čistý zisk skupiny vzrostl o dechberoucích 49 % na 210 milionů eur, což v přepočtu dělá zhruba pět miliard korun. Ještě výraznější byl růst tržeb, které skočily o 71 % na 1,73 miliardy eur, téměř dosahujíc na hranici 42 miliard korun.

Dominantní postavení v obranném sektoru je pro CSG klíčové, neboť právě obranný průmysl tvořil více než 70 % celkových tržeb skupiny. Zdeněk Jurák, člen představenstva a finanční ředitel CSG, zdůrazňuje, že za impozantním růstem stojí zejména výroba velkorážové munice a produkce vojenské pozemní techniky, obory, ve kterých společnost dlouhodobě exceluje.

Pozitivní trend je dle Juráka podporován nejen sílící poptávkou, ale také investicemi do rozšiřování výrobních kapacit a zvyšováním produktivity práce. Firma očekává, že vzhledem k rostoucímu významu obranného průmyslu a posilování obranných rozpočtů po celém světě bude tento vzestupný trend trvat i v následujících letech.

CSG se neomezuje pouze na tradiční evropský trh, její produkty a služby našly odběratele ve více než 55 zemích světa, s významnou částí prodeje směřující do států NATO. Zajímavostí je, že dvě třetiny tržeb skupiny pocházejí právě z členských států NATO, což potvrzuje globální dosah a význam CSG v obranném průmyslu.

Kromě obranného sektoru se CSG věnuje také civilním projektům a výrobě, přičemž k jejím nejznámějším patří česká automobilka Tatra Trucks, italský výrobce malorážové munice Fiocchi, nebo český výrobce radarových systémů Eldis. Celkově skupina zaměstnává více než 10 tisíc lidí ve 37 výrobních závodech po celém světě.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.