Energetický holding Geen čelí závažným finančním problémům – jeho závazky převyšují hodnotu majetku o více než půl miliardy korun. Skupina, známá provozováním fotovoltaických a vodních elektráren, má problémy se splácením dluhopisů. Přesto tvrdí, že má plán na finanční stabilizaci.


Zápolení s dluhopisy, miliardové ztráty a otazníky nad budoucností

Energetická skupina Geen, známá provozováním fotovoltaických a vodních elektráren, má vážné finanční problémy. Závazky holdingu převyšují hodnotu jeho majetku o více než půl miliardy korun, což odhalila konsolidovaná výroční zpráva za rok 2023. Přesto firma tvrdí, že má plán na splacení dluhů, byť zatím čelí problémům se splácením dluhopisů.

Záporný kapitál a dluhy

Podle českých účetních standardů vykázal Geen za rok 2023 záporný vlastní kapitál ve výši 546 milionů korun. Kumulovaná ztráta společnosti z předchozích let dosáhla 654 milionů korun. Navíc za poslední rok skupina vykázala čistou ztrátu 131 milionů korun. Přesto firma uvádí, že její EBITDA (zisk před úroky, zdaněním a odpisy) vzrostla o 7 % na 390 milionů korun, což považuje za důkaz své finanční stabilizace.

Dluhopisy za miliardy a nespokojení investoři

Geen vydal dluhopisy za 2,3 miliardy korun, další 1,3 miliardy si vypůjčil od bank. Ty mají většinu majetku skupiny v zástavě. Problémy s úhradou dluhopisových emisí se objevily v listopadu, kdy firma měla investorům předložit plán na řešení situace. Místo toho požádala o prodloužení lhůty. Mediální zástupce Geen Tomáš Fiala uvedl, že detaily firma komunikuje přímo s investory, ale konkrétní informace nejsou veřejně dostupné.

Mezinárodní aktivity a odlišná čísla

Podle výkazů zpracovaných podle mezinárodních standardů IFRS měl Geen loni kladný vlastní kapitál 1,4 miliardy korun. Tento rozdíl oproti českým standardům ilustruje odlišné oceňování majetku. Skupina podniká nejen v České republice, ale také na Slovensku, v Chorvatsku a Gruzii, kde provozuje fotovoltaické i vodní elektrárny.

Kontroverzní historie zakladatele

Zakladatel společnosti Aleš Mokrý mladší byl v roce 2021 odsouzen k šesti letům vězení za podvody s příspěvky na zaměstnávání postižených osob. Většinový podíl ve skupině proto převedl na příbuznou Marcelu Mokrou. Předsedou představenstva se stal jeho otec, Aleš Mokrý starší.

Optimismus navzdory číslům

Geen se snaží uklidnit situaci tvrzením, že má finanční plán na příští dvě desetiletí, který by měl přinést pozitivní cash flow. Firma také oznámila, že již splatila 84 % z dluhopisů splatných letos v hodnotě 1,2 miliardy korun. Zda se jí podaří stabilizovat svou finanční situaci a splnit všechny závazky vůči věřitelům, však zůstává otázkou.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.