Podle nejnovějších údajů se objem nesplacených úvěrů domácností proti loňsku zvýšil o 6,4 procenta, což činí 29,2 miliardy korun. Tento nárůst je největší za posledních deset let, což je považováno za vážný varovný signál.


V posledním roce došlo k alarmujícímu trendu v oblasti domácího zadlužení v České republice. Podle nejnovějších údajů se objem nesplacených úvěrů domácností proti loňsku zvýšil o 6,4 procenta, což činí 29,2 miliardy korun. Tento nárůst je největší za posledních deset let, což je považováno za vážný varovný signál.

Na pozadí toho všeho jsou přitom optimistické prognózy ekonomického oživení a zpomalující inflace. Situace ale ukazuje, že mnoho domácností má problémy se splácením svých dluhů, zejména v kategorii spotřebitelských půjček. Průměrná částka dluhu na jednoho dlužníka v této kategorii je téměř 240 tisíc korun, což je o deset tisíc korun více než v předchozím roce.

Celkový objem dluhů zaznamenaných v registrech dosáhl na konci letošního druhého čtvrtletí 3,22 bilionu korun, s meziročním nárůstem 81,1 miliardy korun. Hypotéky představují největší část tohoto objemu s meziročním nárůstem 52,8 miliardy korun. Přesto je důležité poznamenat, že spotřebitelské půjčky vykázaly vyšší procentuální nárůst – o 5,4 procenta.

Studie projektu "Evropa v datech" následně upozorňuje na další znepokojivý fakt: téměř desetina domácností nemá žádnou finanční rezervu a další třetina klientů nemá rezervu na dobu delší než jeden měsíc. Nadto víc než polovina domácností má problémy vyjít s příjmem.

Každý šestý Čech v posledním roce nedokázal zaplatit alespoň jeden ze svých běžných výdajů. Toto tvrzení podporují i data registru dlužníků fyzických osob, kde byl v letošním druhém čtvrtletí zaznamenán nový dluh u více než 25 tisíc občanů, což je meziročně o deset procent více.

I když makroekonomické ukazatele naznačují, že ekonomika je na cestě k oživení, rostoucí nesplácení půjček v domácnostech je vážným varovným signálem, který nesmí být přehlížen.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.