Počet lidí, kteří mají problém vyjít s měsíčními příjmy, v Česku stoupá. Ministerstvo spravedlnosti eviduje přes dvanáct tisíc žádostí o oddlužení za prvních osm měsíců roku. Neplacení dluhů může ovlivnit i sousedy, zejména v bytových domech, kde se neuhrazené náklady často rozdělují mezi ostatní nájemníky.


Dlužníci mohou ovlivnit finance sousedů: Roste počet žádostí o oddlužení

Počet lidí v České republice, kteří mají problémy s vyrovnáváním měsíčních výdajů, stále roste. Podle dluhových poradců je stále více lidí na pokraji svých rozpočtů a Ministerstvo spravedlnosti za prvních osm měsíců letošního roku zaznamenalo více než dvanáct tisíc žádostí o oddlužení. Tento trend může ohrozit i finance sousedů, zejména v bytových domech, kde se dluhy často rozpočítávají mezi ostatní nájemníky.

Jedním z příkladů je paní Jana, která se dostala do dluhové pasti poté, co začala nekontrolovaně utrácet peníze z nové kreditní karty s limitem třicet tisíc korun. „Nejdřív jsem dluhy řešila dalšími dluhy, a když jsem to nezvládala splácet a nechtěla jsem skončit v exekuci, požádala jsem o oddlužení,“ uvedla Jana. V rámci oddlužení splatila většinu svých závazků a nyní se již nechce zadlužovat.

Nejčastějšími žadateli o oddlužení jsou lidé ve věku 30 až 44 let, přičemž většinu tvoří muži. „Muži jsou podle našich analýz dobrodružnější a více riskují, což je vede k vyššímu zadlužení v mladším věku, když ještě neodhadnou své možnosti splácení,“ řekl odborník na dluhové poradenství.

Dluhové poradny nyní častěji navštěvují lidé, kteří nemají dostatek peněz na základní životní náklady a půjčují si i na běžný provoz domácnosti. „Mají problémy se splácením svých energií a nákladů na bydlení. Ti, kteří mají hluboko do kapsy, se snaží vyrovnat se zvýšenými životními náklady, například na potraviny,“ dodal odborník.

Oddlužení v bytových domech často zatěžuje i ty nájemníky, kteří zatím finanční problémy nemají. „Pokud se jeden z dlužníků oddluží, zůstávají neuhrazené náklady, které musí zaplatit někdo jiný. Tímto se břemeno přenáší na sousedy, kteří sami často žijí na hraně,“ uvedla Kateřina Horáková ze Svazu českých a moravských bytových družstev.

Příklad z Ostravy ukazuje, jak po manželském páru zůstal dluh 200 tisíc korun. Služby v bytovém domě neplatili od roku 2019 a soud rozhodl o jejich oddlužení. „V konečné fázi bylo uspokojeno asi 45 procent dluhu, což činí zhruba 90 tisíc korun. Zbytek, tedy 110 tisíc korun, musí nyní bytové družstvo dořešit,“ uvedl ředitel Stavebního bytového družstva Vítkovice Jiří Revenda. Na schůzi vlastníků bude nutné rozhodnout, jakým způsobem tuto částku uhradí, což může znamenat rozložení částky mezi větší počet vlastníků, aby jednotlivé částky nebyly příliš vysoké.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.