Za nebydlení platit? Bratři z dětského domova se nečekaně ocitli v pasti exekuce kvůli dluhům za odpady v městě, kde ani nežijí. Jejich příběh odhaluje komplikace v systému a boj s absurdní situací.



Zcela nečekaně se dva bratři, Jan a Radek, oba studující střední školu a žijící v dětském domově, dostali do situace, která jim obrátila život naruby. Běžný den se změnil v chaos, když Janovi bylo náhle odmítnuto platit kartou. Otevření internetového bankovnictví mu odhalilo, že jeho účet je prázdný – a to bez jakéhokoli předchozího varování.


To byl první signál, že něco není v pořádku. Brzy zjistili, že oba čelí exekuci kvůli dluhu za odpad v Hostivicích – městě, kde mají sice nahlášený trvalý pobyt, ale ve skutečnosti tam nežijí. Tento dluh vznikl ještě v době, kdy byli nezletilí, a dnes se vyšplhal na přibližně devět tisíc korun. Situace je zvlášť pikantní vzhledem k tomu, že jako děti byli v ústavní péči, což by je mělo od takovýchto poplatků osvobodit.


Bratři, kterým byly pozastaveny bankovní účty a kteří se najednou ocitli bez prostředků, prožívali dny plné nejistoty. Situaci ještě zhoršoval fakt, že se o svém dluhu dozvěděli náhodou a museli čelit byrokratickému labyrintu, aby zjistili, co se vlastně děje.


Do kauzy se zapojil i ředitel dětského domova, který se snažil bratrům pomoci, jak jen to šlo – a to i finančně. Kritizoval absurditu situace, kdy jsou lidé trestáni za něco, co se vymyká jejich kontrole nebo možnostem ovlivnění.


Advokátka, která bratry zastupuje, poukázala na to, že vyměření poplatku za odpad bylo v jejich případě nezákonné, a snažila se s městem a exekutorským úřadem najít řešení. Po nátlaku a upozornění na nezákonnost vyměření dluhu se město Hostivice rozhodlo situaci řešit netradičním způsobem – darováním peněz bratrům, aby mohli dluh uhradit.


Případ bratrů tak odhalil hlubší problém v systému exekucí a vymáhání dluhů v České republice, kde stále existují případy, kdy děti a mladí lidé z dětských domovů čelí dluhům za situace, které jsou mimo jejich kontrolu nebo vědomí. Bratři doufají, že jejich případ poslouží jako varování a příklad pro zlepšení systému a ochranu dalších dětí a mladých lidí v podobné situaci.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.