V rozhovoru pro MF DNES představila svůj pohled na budoucí migrační vlny a Green Deal jako příležitosti, ne jako hrozby. Je ale tento náhled realistický, když se podíváme na situaci v Evropě a náladu ve společnosti?


Kritická reflexe na téma imigrace a Green Dealu ve světle výroků Danuše Nerudové

Ekonomka a bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová se nyní připravuje kandidovat v eurovolbách za hnutí STAN. V rozhovoru pro MF DNES představila svůj pohled na budoucí migrační vlny a Green Deal jako příležitosti, ne jako hrozby. Je ale tento náhled realistický, když se podíváme na situaci v Evropě a náladu ve společnosti?


Imigrace: příležitost nebo hrozba?

Nerudová argumentuje, že klimatické změny udělají jednu třetinu Afriky neobyvatelnou, což spustí masovou migraci do Evropy. Je sice pravda, že změna klimatu bude mít vliv na migrační vzory, ale představa, že Evropa jednoduše "absorbuje" tuto migrační vlnu bez problémů, je naivní. Příklady z Německa, Francie a Švédska ukazují, že masová imigrace přináší komplikace jako no-go zóny, vysokou kriminalitu a sociální napětí. Má tedy Evropa kapacitu a schopnost vstřebat další migrační vlny, aniž by to mělo negativní dopad na její sociální a hospodářskou strukturu?


Green Deal: vizionářský plán nebo nesystémový experiment?

Nerudová vidí v Green Dealu příležitost. Otázkou však je, jaký bude mít reálný dopad na ekonomiku a život občanů. Náklady spojené s radikální transformací energetického sektoru a ekonomiky jsou obrovské a není jasné, kdo je nakonec zaplatí. Kromě toho je tu otázka, zda občané, kteří jsou skeptičtí k rychlým a nákladným změnám, nebudou muset nést náklady těchto experimentů proti své vůli.


Volba hnutí STAN: liberálnější platforma, ale jaká je cena?

Nerudová mluví o tom, že si pro kandidaturu v eurovolbách vybrala hnutí STAN kvůli jeho liberálnějšímu postoji. V kontextu jejího názoru na imigraci a Green Deal je však důležité se ptát, zda tato "liberálnější" platforma nepředstavuje odtržení od realit, s nimiž se potýká obyčejný člověk v České republice.


Nakonec je důležité si uvědomit, že politické a ekonomické otázky jsou komplexní a jednoduché "liberální" nebo "progresivní" řešení nemusí vždy odpovídat potřebám a realitám společnosti. Skepticismus k nápadům jako masová imigrace a Green Deal není nutně známkou krátkozrakosti, ale může být i vyjádřením legitních obav a otázek, které by měly být vzaty vážně.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.