Daniel Křetínský sesadil Renátu Kellnerovou z pozice nejbohatšího Čecha díky výraznému růstu svého majetku na 390 miliard korun. Nejrychleji rostly majetky těch, jejichž sektory byly dotovány státem v souvislosti s energetickou krizí, což znamená, že občané svými platbami a státní podporou nepřímo financovali zisky miliardářů.
Časopis Euro zveřejnil svůj každoroční žebříček nejbohatších Čechů, ve kterém se na první místo dostal Daniel Křetínský s majetkem odhadovaným na 390 miliard korun. Křetínský, majitel Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který zahrnuje více než 70 společností po celé Evropě, se tak stal nejbohatším Čechem, když předstihl Renátu Kellnerovou a její rodinu, jejichž majetek dosáhl 350 miliard korun.
Zajímavé je, že nejrychleji rostly majetky těch miliardářů, kteří působí v sektorech dotovaných státem kvůli energetické krizi. Tento fakt znamená, že občané, kteří čelí vysokým cenám energií, nepřímo přispěli k růstu bohatství těchto podnikatelů skrze své platby a státní finanční podporu.
Křetínského vzestup není překvapením, vzhledem k tomu, že EPH těží z rostoucí poptávky po energetických zdrojích a státní podpoře během krizového období. Na druhém místě v žebříčku je Renáta Kellnerová, která se svou rodinou zdědila investiční skupinu PPF po svém zesnulém manželovi Petru Kellnerovi. Navzdory tomu, že její majetek vzrostl o 65 miliard korun, nestačilo to na udržení první příčky.
Na třetím místě se umístil Patrik Tkáč, spoluzakladatel investiční skupiny J&T a společník Křetínského v EPH. Jeho majetek se meziročně zvýšil o 95 miliard korun na 260 miliard, což jej posunulo výše v žebříčku nejbohatších.
Výrazně si polepšili také další podnikatelé z energetického sektoru. Pavel Tykač, majitel skupiny Sev.en Energy, si polepšil o 37 miliard korun, čímž jeho majetek dosáhl hodnoty 145 miliard korun. Michal Strnad, vlastník zbrojní a strojírenské skupiny Czechoslovak Group, navýšil svůj majetek o 20,5 miliardy korun na celkových 56 miliard.
Naopak Andrej Babiš, který dlouhodobě figuroval mezi nejbohatšími Čechy, si letos výrazně pohoršil. Jeho majetek se snížil o 50 miliard korun na 85 miliard, což jej posunulo až na sedmé místo. Podle Eura za tím stojí vývoj v odvětvích, ve kterých působí jeho holding Agrofert, zahrnující chemický průmysl, potravinářství a zemědělství.
Žebříček nejbohatších Čechů a Slováků, který Euro sestavuje od roku 2014, ukazuje nejen růst majetků jednotlivců, ale také vliv státních intervencí na soukromý sektor. Energetická krize tak paradoxně vedla k tomu, že zatímco běžní občané čelí rostoucím nákladům na energie, ti nejbohatší na tom ještě více zbohatli. Jaký bude další vývoj, ukáže až čas a budoucí ekonomické podmínky.