Někdy se stane, že jste peníze půjčili blízkému příteli nebo rodinnému příslušníkovi, ale před tím, než se dostane na splacení, tato osoba náhle zemře. Jak se pak domoci svého dluhu? Kdo vám vrátí peníze a jaký postup je potřeba dodržet, abyste nezůstali bez svých peněz?


Váš přítel nebo rodinný příslušník vám dluží peníze a náhle zemře: Jak postupovat a na koho se obrátit, aby vaše pohledávka nebyla ztracena.

Udělali jste dobrý skutek a půjčili peníze blízké osobě, která je nyní bohužel nečekaně zesnulá. Jak dostanete své peníze zpět a jakým způsobem můžete tuto pohledávku uplatnit?

Je obdivuhodné, pokud jste se rozhodli půjčit peníze někomu, kdo je potřeboval. Ale co když tato osoba zemře dříve, než stihne splatit dluh? Existuje několik možností, ale budete muset být aktivní!

Buďte proaktivní
Pokud váš dlužník zemře, buďte proaktivní. "Zákon určuje, že dluhy zemřelé osoby se převedou na dědice, ale existují také některé výjimky z tohoto pravidla," varuje právní zástupkyně. Jaké situace mohou nastat?

Dědic dědictví odmítne
Zákon dává dědicům možnost odmítnout dědictví. Toto se obvykle děje, když jsou dluhy vyšší nebo rovnocenné s hodnotou dědictví. Pokud všichni dědici dědictví odmítnou nebo nejsou žádné osoby, které by mohly být dědici, dochází k takzvanému odúmrtí a dědictví se stává majetkem státu. Stát však nezaplatí více než je hodnota dědictví, což může v některých případech být rovno nule. Například, když někdo žije v nájemním bytě, nemá úspory ani majetek a jen velmi opotřebovaný domácí inventář, pak věřitelé bohužel neprominou a musí se rozloučit se svými penězi.
Platba bude na dědici
Jako věřitel však nemáte zaručeno, že dědic, který dědictví přijme, vám dluh splatí. Dědic může uplatnit takzvanou výhradu soupisu. „To znamená, že soud vypracuje seznam majetku zemřelé osoby, ocení ho ke dni úmrtí a dědic je zodpovědný za dluhy zemřelé osoby pouze do výše získaného majetku. Pokud by dědic dědictví přijal a neuplatnil tuto výhradu, je zodpovědný za dluhy v plné výši, tedy i svým vlastním majetkem," vysvětluje právní zástupkyně.

Výhrada soupisu majetku je jediná možnost pro dědice, jak se chránit před dalšími neznámými dluhy, které by ho mohly zruinovat. Pokud požádá soud o výhradu soupisu prostřednictvím notáře, soud může vyhledat všechny věřitele zemřelé osoby. Soud vyzve neznámé věřitele (na úřední desce) k přihlášení se svými nároky a prokázání těchto nároků. Podle těchto informací soud vypracuje soupis aktiv a pasiv a dědic bude splácet dluhy jen do výše hodnoty získaného majetku.

Pokud se přihlásíte o své peníze i po ukončení dědického řízení, dědic by měl splatit dluh: pokud neuplatnil výhradu soupisu, tak v plné výši, jinak jen do výše dědictví. Prioritu však mají ti, kteří se přihlásili během dědického řízení. Pokud se tedy ozvete později a dědic uplatnil výhradu soupisu majetku, nemusí už na vás zbýt.

Jak uplatnit pohledávku?
Jakmile získáte potřebné informace, uplatněte svou pohledávku. „Neexistuje žádný standardní formulář pro tento úkon, můžete ho napsat jakýmkoliv způsobem, ale z obsahu musí být jasné, z jakého důvodu dluh vznikl. Můžete přiložit kopii smlouvy, kterou jste s dlužníkem podepsali, nebo výpis z účtu, který ukazuje, že jste mu peníze poslali. Je zásadní, abyste do tohoto uplatnění napsali všechny důležité detaily. Všechno je třeba odeslat notáři," radí právník.

Po podání přihlášky je vhodné se informovat u notáře o průběhu případu. „Pokud nikdo nemá námitky k pohledávce, je jen nutné čekat, zda a v jaké výši bude dluh splacen. Ale je dobré mít na paměti, že ukončení dědického řízení může trvat měsíce, někdy i roky," upozorňuje právní zástupkyně.

Proč se o peníze přihlásit co nejdříve
Pokud svou pohledávku uplatníte u notáře, máte rozhodně lepší pozici než ti, kdo tak neučinili. „Zákon stanoví, že věřitel, který se během dědického řízení nepřihlásí, nemá nárok na splacení vůči dědici, pokud je majetek vyčerpán uhrazením ohlášených pohledávek," říká právní zástupkyně. Jinými slovy: pokud po zemřelém zůstane majetek v hodnotě sto tisíc a přihlásí se věřitelé, kteří si těch sto tisíc rozdělí, pak už na ty, kteří se nepřihlásili včas, nic nezbyde. Pokud je věřitelů více a hodnota majetku je menší než jejich pohledávky, pak se rozdělí mezi všechny přihlášené a prokázané rovnoměrným dílem, tedy dostanou procentuálně stejnou část.

Očekávejte, že dědicové nebudou rádi, že budou muset část nebo většinu nově nabytého majetku dát někomu jinému. Mohou požadovat, abyste svou pohledávku prokázali a obhájili - a do té doby, než se tak stane, nejsou povinni vám dluh splatit. O tom, zda je vaše pohledávka oprávněná, rozhodne soud.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.