Obchodní válka se stupňuje a její důsledky pocítí běžní občané. Zavedení cel zdraží produkty, zpomalí ekonomiku a zasáhne i Česko. Kdo zaplatí účet?


Obchodní konflikt eskaluje, Evropu a Česko čekají důsledky

Obchodní války, které Spojené státy rozpoutaly zavedením nových cel, nabírají na obrátkách. Dopady této strategie však neponesou jen vlády či velké firmy – hlavní náklady ponesou běžní občané všech zúčastněných zemí. Cílem zavedení cel je sice ochrana domácí produkce a naplnění státních rozpočtů, ve skutečnosti ale přinesou vyšší ceny a hospodářské zpomalení.

Americká cla se šíří, Evropa v ohrožení

Cla ve výši 25 % na dovoz z Kanady, Mexika a Číny, která USA zavedly, jsou jen začátkem. Očekává se, že se brzy dotknou i Evropy, a to včetně České republiky. Prezident Donald Trump argumentuje ochranou amerického průmyslu, ekonomové však varují před rozsáhlými negativními důsledky.

"Obchodní válka nemůže mít vítěze. Čím více se stupňuje, tím větší škody přinese. Nejvíce zasáhne malé otevřené ekonomiky, jako je Česko," uvedl ekonom David Marek z Deloitte.

Podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank je jen otázkou času, kdy USA namíří svá opatření proti evropským exportům. Americké kroky by mohly vyvolat odvetná opatření, což by dále prohloubilo ekonomické ztráty.

Vyšší cla = vyšší ceny, nižší růst ekonomiky

Zvýšené dovozní tarify povedou ke zdražení výrobků a surovin, což následně ovlivní inflaci a zpomalí hospodářský růst. Česká ekonomika by mohla ztratit více než 1 % HDP, což odpovídá zhruba 80 miliardám korun.

Dopady se budou týkat i automobilového průmyslu, který je klíčovým pilířem české ekonomiky. Americká cla na dovoz z Kanady a Mexika by nejvíce poškodila evropské automobilky jako Stellantis a Volkswagen, což by se dotklo i českých subdodavatelů.

"České automobilky sice nejsou přímo závislé na USA, ale zvýšená cla zasáhnou německé a další evropské výrobce, a tím ovlivní i tuzemský průmysl," upozornil ekonom Richard Hindls.

Čeká nás další eskalace?

Trumpova administrativa plánuje další cla na suroviny, jako jsou měď a dřevo, a od dubna i na zemědělské produkty. Pokud se obchodní válka rozšíří, evropské ekonomiky budou čelit ztrátám nejen kvůli přímým celním nákladům, ale i kvůli zhoršení globální ekonomické situace.

Mexiko již oznámilo, že zavede odvetná cla na americké zboží, a podobná opatření lze očekávat i od dalších zemí. Výsledkem bude rostoucí napětí na světových trzích a ekonomické dopady, které nakonec zaplatí především běžní občané.

Konec levného zboží? Důsledky pocítíme všichni

Zavádění cel není jen otázkou makroekonomických čísel – jeho důsledky pocítí každý z nás. Vyšší ceny aut, elektroniky či potravin jsou jen špičkou ledovce. Pokud se obchodní válka bude dál stupňovat, přinese zpomalení růstu, inflaci a možné propouštění v klíčových průmyslových odvětvích.

Cla měla chránit domácí ekonomiku a naplnit státní pokladny, místo toho ale způsobí škody všem zúčastněným. A účet za tuto obchodní válku nakonec zaplatí daňoví poplatníci – na obou stranách Atlantiku.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.