Na první pohled by Čína mohla zdát se jako ekonomická silnice bez vad. Loňský růst HDP stoupl o tři procenta, a pro letošek se očekává další růst kolem pěti procent. Přesto se zdá, že progres asijského giganta se nachází na křižovatce potíží. Po čtyřiceti letech, během nichž byla ekonomie tahána exportem, státními investicemi do infrastruktury a realitní výstavbou, a současným zadlužováním, se ukázalo, že tento model má své mezery. Diskuze o možném splasknutí čínské nemovitostní bubliny trvá již několik let, ale aktuální vývoj naznačuje, že úplný kolaps může být na dosah.
Před dvěma lety začaly obrovské finanční problémy trápit společnost Evergrande Group, která se specializuje na bydlení pro střední třídu. Bohužel se již nedokázala dostat z těchto obtíží a v polovině srpna požádala o ochranu před věřiteli v New Yorku. Z jedné z nejhodnotnějších realitních firem na světě se za pár let stala firma s dluhy dosahujícími 340 miliard dolarů.
Podobný osud postihl také společnost Country Garden, která byla donedávna lídrem v počtu prodaných bytů v Číně. Reportérka agentury Reuters popisuje situaci v severočínském přístavním městě Tchien-ťin, kde několik řad nedokončených pětipatrových bytových bloků stojí prázdných a dělníci, kteří na nich pracovali od začátku roku, nedostali výplatu. Podle odhadů má firma Country Garden rozestavěno celkem milion bytů. Firma však dosud nepotvrdila, zda kvůli finančním problémům musela zastavit některé ze svých projektů.
Růst investic v realitním sektoru, který tvoří 20 procent HDP a tvoří 70 procent bohatství domácností, přinesl vedle rychlého růstu také mnoho problémů. Jeden z nejznatelnějších problémů je nyní vidět v městech duchů, kde se nacházejí celé čtvrti prázdných a neprodaných bytů. "Čínské regiony, investující po mnoho let do velkých infrastrukturních projektů, mají vysoké dluhy, stejně jako soukromé developerské společnosti. To se odráží na celkové ekonomice. Zpomalení stavebnictví ovlivňuje stavební firmy a jejich dodavatele. Nezaměstnanost stoupá, zejména mezi mladými lidmi. Čínští statistici dokonce přestali zveřejňovat údaje o nezaměstnanosti, pravděpodobně kvůli nepříznivým číslům," uvádí se v článku. Obyvatelé jsou nejistí, a to i kvůli poklesu na akciových trzích, což vede k dalšímu snižování domácí spotřeby. Čína však potřebuje růst domácí poptávky, aby nahradila klesající investice a export. Bohužel se jí to dosud nedaří, a pandemie koronaviru tuto situaci ještě zhoršila.
Navzdory vládním proklamacím o "společné prosperitě" jsou v čínském systému stále patrné nedostatky v oblasti zdravotního a sociálního zabezpečení. Lidé jsou tak nuceni spořit více, i když vláda kritizuje sociální stát a státní dávky. Avšak bez výraznějších vládních transferů k občanům bude obtížné zvýšit domácí spotřebu, jak tvrdí ekonomičtí experti.
Čínské vedení se snaží nalézt cesty k zabránění dalšímu poklesu a zlepšení podnikatelského prostředí. Centrální banka snížila úrokové sazby nejvíce za tři roky, regulátoři snížili poplatky za obchody s akciemi a banky jsou připraveny snížit úrokové sazby pro existující hypotéky. Vláda se snaží zjednodušit přístup soukromých firem k financování a motivovat je k větším investicím. Ministerstva mají plány na podporu zvýšení výdajů domácností, od elektroniky až po nábytek. Místní úřady také mají podporovat obyvatele při rekonstrukci svých domovů. Zůstává však otázkou, zda tyto kroky budou dostatečné. Někteří experti tvrdí, že čínská vláda se obává masivnějšího fiskálního stimulu, protože by to mohlo krizi pouze oddálit a zhoršit ji. Je možné, že čínské vedení je tentokrát ochotné přijmout krizový šok, pokud to povede ke strukturálnímu ozdravení ekonomiky, jak naznačuje prezident Si Ťin-pching.
Celosvětový dopad
Zpomalení ekonomického růstu v tak silné ekonomice, jakou je Čína, by mělo důsledky po celém světě. "Čína tvoří téměř 20 procent světového HDP, ale má téměř polovinu podílu na světové spotřebě klíčových komodit, jako je železná ruda, cement a uhlí. Jakékoli významné zpomalení čínské ekonomiky by mělo významný dopad na těžaře a vývozce komodit a vedlo by k poklesu cen," upozorňuje Podzimek. To by paradoxně mohlo pomoci západním zemím v boji s inflací. Čína je však také důležitým trhem pro většinu globálních firem, a pokles prodejů na čínském trhu by měl citelné následky.