Rok 2023 přinesl českým dolarovým milionářům nečekaný růst jejich majetku, a to rychleji než světovým protějškům. Díky prudkému růstu akcií na burzách a příznivým ekonomickým podmínkám se jejich jmění zvýšilo o 5,3 % na úžasných 82,4 miliardy dolarů. Jak se podařilo místním investorům zbohatnout více než kdy jindy? Jakou roli v tom hrály společnosti jako Erste Group, Komerční banka a Colt? Objevte klíčové faktory, které přispěly k jejich úspěchu, a jaké investiční trendy jsou na vzestupu v roce 2024.


Místní boháči zvyšují svůj majetek rychleji než světoví kolegové

V roce 2023 se čeští dolaroví milionáři vzpamatovali ze ztrát a zvýšili své jmění rychleji než jejich světoví protějšci. K tomu jim pomohl prudký růst cen akcií na světových burzách, včetně pražské. Zatímco ve světě vzrostl majetek dolarových milionářů o 4,7 procenta, v České republice se zvýšil o 5,3 procenta, což přineslo celkovou hodnotu 82,4 miliardy dolarů.

Vazby na osoby, firmy a peníze:

  • Osoby: Čeští dolaroví milionáři, investoři, Bernd Bugelnig, Radim Dohnal, Vít Hradil, Tomáš Končický, Raymond Ang.
  • Firmy: Erste Group, Komerční banka, Colt, Capgemini, Capitalinked.com, Cyrrus, Bank Gutmann, Standard Chartered.
  • Peníze: Růst hodnoty majetku (82,4 miliardy dolarů), akcie (21% růst), investice (vyšší zhodnocení o 28%), pokles cen realit (11,4%).
Studie Capgemini World Wealth Report 2024 ukazuje, že nejenom hodnota majetku, ale i počet bohatých lidí v České republice vzrostl o 5,2 procenta, z 32,3 tisíce na 33,9 tisíce. Na světové úrovni došlo k nárůstu počtu dolarových milionářů o 5,1 procenta na 22,8 milionu.

Za tímto růstem stojí několik faktorů: růst hodnoty akcií na pražské burze o 21 procent, snížení průměrné míry inflace a pokles úrokových sazeb. „Hlavními tahouny růstu byly akcie velkých finančních institucí jako Erste Group a Komerční banka, stejně jako zbrojovky Colt,“ uvedl Bernd Bugelnig, country manager Capgemini v Česku. S připočítáním dividend se investice do českých akcií zhodnotila o zhruba 28 procent.

Naopak pokles cen tuzemských realit o 11,4 procenta podle studie srazil hodnotu majetku. „Poklesy hodnot realit byly v České republice nižší než v USA nebo Německu,“ porovnal Radim Dohnal, analytik Capitalinked.com. Pozitivní vývoj kurzu koruny také přispěl k růstu majetku. „Česká měna byla v roce 2023 silnější než o rok dříve, což v přepočtu na dolary znamenalo vyšší hodnotu majetku,“ upozornil Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. K růstu přispělo i vyšší úročení vkladů.

Majitelé firem rovněž dokázali získat větší díl z bohatství vytvořeného českou ekonomikou. „Rok 2023 byl pro podnikatelskou sféru úspěšný. I když ekonomika nerostla, podnikatelský sektor si urval více než o rok dříve,“ řekl Hradil.

Světovým milionářům pomohl vývoj na kapitálových trzích. „Akciové trhy dosáhly lepších výsledků, než se očekávalo,“ uvedl Tomáš Končický, ředitel české pobočky Bank Gutmann, která spravuje majetek bohatým Čechům.

Americké akcie podle indexu S&P 500 vzrostly o přibližně osmnáct procent, hlavními tahouny byly největší technologické firmy světa, známé jako „sedm statečných“: Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Facebook, Nvidia a Tesla. Očekávání investorů ohledně snižování sazeb a mánie okolo umělé inteligence rovněž přispěly k růstu trhů.

Nejvyšší meziroční růst majetku zaznamenali milionáři v Severní Americe, jejich majetek vzrostl o 7,2 procenta. Ostatní regiony jako asijsko-pacifický, Evropa, Blízký východ, Jižní Amerika i Afrika zaostávaly nebo zaznamenaly pokles.

I přes loňský růst mají světoví boháči nadále zájem o investice. „V roce 2024 očekáváme mírné zpomalení globální ekonomiky, zejména kvůli oslabení v USA. Navzdory tomu je sentiment vůči investování zatím pozitivní,“ řekl Raymond Ang, šéf privátního bankovnictví Standard Chartered v Singapuru. Klienti plánují zvyšovat své investice, protože úrokové sazby pravděpodobně dosáhly svého vrcholu.

Dolaroví milionáři mění strukturu svých portfolií, snižují podíl hotovosti na čtvrtinu. V lednu 2023 drželi přes třetinu majetku v penězích, nyní je největší část – 21 procent – v akciích. Investice do soukromých firem, známé jako private equity, se stávají stále populárnějšími, přičemž dva ze tří dolarových milionářů plánují tuto investici v roce 2024. Jde o investice s vysokým rizikem, ale rovněž vyšším očekávaným výnosem. „Zájem o klasické investice do akcií nebo dluhopisů už není takový,“ dodal Končický.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.