V prvním čtvrtletí roku 2024 dosáhl český státní dluh nových výšin, přičemž každý občan nyní teoreticky dluží téměř 300 tisíc korun. Jaké faktory stojí za tímto strmým nárůstem a co to znamená pro budoucnost české ekonomiky?

Český státní dluh stoupá: Rekordní čtvrtletní nárůst a dluh 296 tisíc na občana

Státní dluh České republiky pokračuje ve svém rekordním tempu růstu. Podle nejnovějších údajů Ministerstva financí se do konce března 2024 dluh zvýšil o 110 miliard korun na celkových 3,221 bilionu Kč, což představuje značné zatížení pro státní rozpočet i občany země.

Hlavní příčinou tohoto nárůstu je prodej státních dluhopisů, který byl v prvním čtvrtletí intenzivnější než kdy jindy. Tento krok byl nezbytný pro pokrytí stále rostoucího schodku rozpočtu, který ke konci března dosáhl 105 miliard korun. V důsledku těchto činností vzrostla míra zadlužení na 43,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což je nejvíce od vzniku samostatného Českého státu.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas, poukázal na deficitní hospodaření státu jako hlavního viníka růstu dluhu. „Státní rozpočet je chronicky ve schodku, což nás nutí brát nové a nové půjčky a platit vyšší úroky," uvedl Dufek. V roce 2024 se očekává, že stát vynaloží na úroky půjček více než 94 miliard korun.

Ministerstvo financí v reakci na situaci podniklo kroky k prodloužení průměrné doby splatnosti státních dluhopisů, což by mělo přispět k stabilizaci financování státního dluhu. V prvním čtvrtletí byly prodány dluhopisy s průměrnou zbytkovou dobou do splatnosti 11,2 roku, což je o 2,7 roku více než v předchozím roce.

Podle lednové Strategie financování a řízení státního dluhu se očekává, že do konce roku 2024 dosáhne státní dluh výše 3,367 bilionu korun. Tento trend klade otázky o udržitelnosti státních financí a vyžaduje zodpovědné řízení ekonomických politik, aby se předešlo potenciálním krizím v budoucnu.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.