Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v květnu dále zhoršily, i když tempo poklesu výroby a nových zakázek se zmírnilo. Index nákupních manažerů (PMI) vzrostl na 46,1 bodu, což však stále znamená pokles, uvedla společnost S&P Global.
Podle posledních údajů S&P Global zůstává český zpracovatelský sektor v květnu v útlumu. Výroba i nové zakázky opět klesly, i když tempo tohoto poklesu bylo nejpomalejší za poslední dva roky. Index nákupních manažerů (PMI) se v květnu zvýšil na 46,1 bodu z dubnových 44,7 bodu, přičemž úroveň 50 bodů odděluje růst od poklesu.
Navzdory slabé poptávce vzrostla důvěra v průmyslu na druhou nejvyšší úroveň za více než dva roky. "Poptávka zůstává problémem a čeští výrobci i nadále pozorovali pokles výroby a nových zakázek. Pokles zakázek byl ale nejslabší za více než dva roky," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones.
Tlak na ceny se snížil ze svého čtrnáctiměsíčního maxima v dubnu, a ceny vstupů vzrostly jen nepatrně. Zlepšení dodavatelských termínů a nabídky slev pomohly zmírnit finanční zátěž. Tempo růstu účtovaných cen však zrychlilo na nejvyšší úroveň od loňského dubna, což představuje problém pro Českou národní banku.
Nízká poptávka po zboží vedla k redukci nákupu vstupů, což vedlo ke zvýšení dostupnosti surovin. Termíny dodávek materiálu se zkrátily poprvé za tři měsíce a v největší míře v tomto roce. Data z května ukázala, že finanční zátěž pro české výrobce vzrostla čtvrtý měsíc v řadě, přičemž firmy registrovaly růst cen energií, surovin a dodávek. Tempo inflace cen vstupů však oslabilo na minimum od února.
Zaměstnanost v české výrobě pokračovala v poklesu, který trvá od října 2022. Tempo snížení zaměstnanosti bylo rychlé a firmy propouštěly zaměstnance a nenahrazovaly odcházející pracovníky. Nižší příjem nových zakázek umožnil firmám včasné dokončování rozpracovaných zakázek, což vedlo k opětovnému poklesu nedokončených zakázek v květnu.