Podle analýzy Hospodářské komory ČR (HK) vyčerpala Česká republika klíčové růstové faktory a ztratila svou konkurenční pozici, což ji zavedlo do pasti středních příjmů. Toto je fáze, v níž se rozvojové země obtížně přibližují ekonomickým vyspělým státům. Jako důsledek toho může dojít k dlouhodobé ekonomické stagnaci a poklesu růstu mezd a životního standardu. Aby se situace zlepšila, je potřeba podporovat produkci s větší přidanou hodnotou.
V minulosti ČR těžila z otevření se zahraničním investicím a technologickým postupům založeným na práci. Avšak většina ekonomického přiblížení se k EU proběhla před globální finanční krizí v roce 2008-2009. Od té doby dynamika sbližování s EU výrazně upadla. Analýza dále uvádí, že pokud se současné trendy nezmění, Polsko by mohlo ČR ekonomicky překonat.
Pro další ekonomický růst a přiblížení se k vyspělým státům potřebuje ČR posunout se k produkci s vyšší přidanou hodnotou. Aktuálně ČR produkuje s nízkou přidanou hodnotou, což ji řadí mezi státy EU s jednou z nejnižších hodnot.
Aby se dosáhlo vyšší přidané hodnoty, HK zdůrazňuje důležitost investičních a inovačních aktivit ze strany soukromého i veřejného sektoru. Kromě investic do základní infrastruktury by měl stát podporovat investice do vědy, výzkumu a vzdělávání, a motivovat firmy k inovačním aktivitám. Ačkoli investice českých firem do výzkumu a vývoje v roce 2021 dosáhly rekordní úrovně, stále zaostávají za průměrem EU. Prezident komory, Zdeněk Zajíček, zdůraznil potřebu vyšší investiční aktivity ze strany státu.