Německo čelí recesi a ekonomické nejistotě. Podniky omezují investice, domácnosti šetří kvůli obavám z nezaměstnanosti. Jak ukazuje historie, česká ekonomika kopíruje vývoj Německa se zpožděním jednoho roku, což znamená, že Česko čekají podobné problémy.
Německo, hlavní ekonomická síla Evropy, se nadále potýká s recesí. Ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu, v čele s ministrem Robertem Habeckem, snížilo předpovědi hospodářského růstu pro letošní rok, a to na pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,2 %. Recesi země čelí od loňského roku a situace vypadá i nadále nejistě, což způsobuje obavy o zaměstnanost a investice v celé ekonomice.
Česká republika, která je úzce propojená s německou ekonomikou, historicky kopíruje její ekonomické vzestupy a poklesy se zpožděním přibližně jednoho roku. To znamená, že propad Německa, který již nyní zasahuje mnoho oblastí, bude mít v příštích měsících dopad i na české hospodářství.
Recesi Německa provází obavy z nezaměstnanosti a pokles investic
Německé podniky začínají omezovat investice. Zvýšené náklady na energie a rostoucí nejistota ohledně energetické politiky vlády vytvářejí neklid na podnikatelském trhu. Společnosti, jako je ZF Friedrichshafen, jeden z největších dodavatelů pro automobilový průmysl, čelí tlakům a propouštění tisíců zaměstnanců. Jen v Německu by mohlo být ohroženo až 14 tisíc pracovních míst. Tato nejistota se nevyhnutelně projeví i na situaci v České republice, kde má ZF 3500 zaměstnanců.
Zatímco německé domácnosti šetří a omezují nákupy kvůli obavám z budoucí ztráty zaměstnání, podniky váhají s dalšími investicemi. Důvodem jsou rostoucí náklady, nedostatek kvalifikovaných pracovníků a sílící zahraniční konkurence.
Energetická politika a další výzvy
Podnikatelský sektor se potýká nejen s vysokými náklady, ale i s nedostatkem pracovníků a nedostatečným využitím průmyslových kapacit. Veronika Grimmová, členka poradní „rady moudrých“, upozorňuje, že německá vláda nedokázala určit jasný směr energetické politiky, což přispívá k nejistotě na trhu. Tato situace vede mnohé menší a střední podniky k přesunu části své výroby do zahraničí, aby snížily náklady.
Grimmová rovněž připomíná, že během hospodářsky úspěšných let vlády Angely Merkelové byly přehlíženy možnosti dlouhodobých investic, což nyní Německo dohání. Nedostatečné investice do infrastruktury a technologií oslabují konkurenceschopnost německé ekonomiky, což má dopad i na její partnery, včetně České republiky.
Dopad na českou ekonomiku
Vzhledem k tomu, že česká ekonomika je silně závislá na Německu, může se očekávat, že české podniky pocítí podobné problémy. Česká ekonomika tradičně následuje německý hospodářský cyklus, ať už jde o růst či pokles, se zpožděním přibližně jednoho roku. To znamená, že pokud Německo bude nadále čelit hospodářským problémům, jako je klesající HDP, zvyšující se nezaměstnanost a omezování investic, česká ekonomika se může brzy ocitnout ve stejné situaci.
Pokud se německé podniky budou nadále potýkat s problémy, například ve výrobě automobilových součástek, což je klíčové odvětví pro český průmysl, může to způsobit zpomalení výroby i v České republice. Spolu s rostoucími náklady na energie a nedostatkem pracovních sil tak české podniky čelí podobným výzvám, jakým nyní čelí jejich německé protějšky.