Majetek Čechů v podílových fondech poprvé v historii překročil bilion korun. V prvním čtvrtletí roku 2024 investovali Češi do podílových fondů 40 miliard korun, což přispělo k dosažení tohoto historického milníku. Očekává se, že objem investic bude i nadále růst.


Češi pokračují v navyšování svých investic do podílových fondů. Podle údajů Asociace pro kapitálový trh (AKAT) poprvé v historii celkový majetek v podílových fondech překročil hranici jednoho bilionu korun. Za první čtvrtletí roku 2024 se suma zvýšila o 8,6 procenta na 1,02 bilionu korun, což představuje nárůst o 81 miliard oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku.

„Růst hodnoty majetku byl rovnoměrně rozdělen mezi pozitivní vývoj na finančních trzích a příliv nových investic. Polovinu nárůstu hodnoty tak obstaraly nové vklady a polovinu zhodnocení prostředků,“ uvedla výkonná ředitelka AKAT Jana Brodani pro SZ Byznys. Z toho vyplývá, že Češi během prvního čtvrtletí roku 2024 vložili do podílových fondů přibližně 40 miliard korun.

Největší nárůst zaznamenaly dluhopisové fondy, jejichž hodnota vzrostla o 41,5 miliardy korun. Následovaly akciové fondy s nárůstem 24 miliard a smíšené fondy, které vzrostly o 19,3 miliardy korun. Naopak fondy peněžního trhu zaznamenaly pokles o více než šest miliard korun, což představuje více než čtvrtinový pokles z 23 miliard na konci loňského roku.

Brodani však vysvětluje, že pokles hodnoty fondů peněžního trhu není důsledkem přesunu investic, ale metodických změn v reportingu AKAT a přesunu mezi kategoriemi fondů. „Fondy peněžního trhu často slouží jako nástroj pro správu likvidity firem a jsou zaměřeny na krátkodobé investice. Když velké podniky provedou změny ve svých investičních portfoliích, může to vést k menším absolutním změnám, ale procentně se to může jevit jako změna trendu,“ dodává Brodani.

Podílové fondy v Česku dosáhly v prvním čtvrtletí průměrného zhodnocení 5,4 procenta. Nejlepších výsledků dosáhly akciové fondy, které vykázaly výkonnost téměř osm procent. Investoři těžili mimo jiné z dosažení nových rekordních úrovní lokálních indexů v Evropě, USA a Japonsku, které byly podpořeny pozitivními ekonomickými daty.

Mezi největší zprostředkovatele podílových fondů v Česku patřily ke konci března Česká spořitelna s 271,2 miliardami korun, ČSOB s 246,6 miliardami korun, Komerční banka se 127,5 miliardami korun, Conseq Investment Management s 94,6 miliardami korun a Amundi se 55,1 miliardami korun.

Vzhledem k poklesu úrokových sazeb Českou národní bankou se očekává, že atraktivita spořicích účtů klesne, což povede k dalšímu přesunu úspor směrem do podílových fondů. Podle šéfa Erste Asset Management Martina Řezáče budou investice do podílových fondů nadále růst, přičemž hlavním tahounem růstu bude akciový trh a technologický sektor.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.