ANO oznámilo plány na zavedení EET 2.0, revolučního systému pro monitorování všech online plateb. Slíbeny jsou významné příjmy pro státní rozpočet, avšak kritici varují před možnými riziky pro soukromí a podnikání.

ANO chystá EET 2.0 | Nová éra online monitorování plateb

Ve stínu kontroverzí a smíšených výsledků původní elektronické evidence tržeb (EET) hnutí ANO vyvíjí ambiciózní projekt EET 2.0. Alena Schillerová, bývalá ministryně financí a stoupenkyně tohoto návrhu, hrdě oznámila, že nová verze bude schopna monitorovat veškeré online platby, což by mělo teoreticky přinést obrovské příjmy do státního rozpočtu. Představy o výdělcích až 12,5 miliardy korun se však setkaly s realitou pouze částečně již u první verze EET, kdy skutečný příjem byl značně nižší.

Tento nový pokus o zefektivnění státního dohledu nad finančními transakcemi přichází s vysokými očekáváními, ale i vážnými obavami. Kritici poukazují na možné negativní dopady na soukromí občanů a podnikatelské prostředí. Obavy vyvolává zejména potenciál pro zneužití dat a zátěž pro malé podnikatele, kteří se již nyní potýkají s administrativním břemenem.

Schillerová a její spojenci v ANO však zdůrazňují, že EET 2.0 přinese výhody všem. Očekávají, že výnosy z nového systému půjdou na financování veřejných projektů, jako jsou nové školky nebo sportoviště. Navzdory optimismu exministryně financí jsou někteří ekonomové a analytici skeptičtí ohledně reálného přínosu a efektivity navrhovaného systému.

Kontroverzní aspekty EET 2.0, jako jsou obavy z nadměrného sledování a možného zásahu do soukromí, vyvolávají diskusi o hranicích státního dohledu a ochrany osobních dat. Zatímco ANO slibuje zlepšení ve veřejném zájmu, opozice a některé neziskové organizace varují před riziky spojenými s tak rozsáhlým sběrem dat.

Zavedení EET 2.0 bude jistě klíčovým tématem nadcházejících měsíců a let, zvláště s blížícími se volbami. Otázkou zůstává, zda projekt skutečně přinese slibované výhody pro všechny občany České republiky, nebo zda se stane dalším příkladem problematického státního zásahu do soukromého sektoru.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.