Během Bidenuovy éry v Bílém domě vzrostly úrokové platby z amerického federálního dluhu téměř na dvojnásobek, dosahujíc ročního čísla 659 miliard dolarů. S takovým neudržitelným růstem dluhu se objevují obavy o potenciální dopad na celosvětovou ekonomiku.


Spojené státy stojí před závažným finančním problémem. V době, kdy Joe Biden vede zemi, se platby za úroky z federálního dluhu Spojených států téměř zdvojnásobily na 659 miliard dolarů ročně. To je více než dvojnásobek českého HDP. Mnoho ekonomů a republikánských politiků tento trend označuje za neudržitelný, a s narůstajícím dluhem se objevují vážné obavy z možného kolapsu světové ekonomiky.

Abychom pochopili vážnost situace, celkový vládní dluh Spojených států nyní přesahuje 33 bilionů dolarů. Ve srovnání s americkým HDP dosáhl tento poměr úctyhodných 129 procent. Když to srovnáme s dalšími zeměmi, je jasné, jak je tato situace kritická. Řecko, země, která čelila vážné dluhové krizi, má dluh ve výši 170 procent svého HDP.

Podle zprávy amerického deníku The Washington Post platby za úroky federálního dluhu za poslední dva roky dramaticky vzrostly. Tyto platby za úroky nyní zahrnují značnou část amerického státního rozpočtu a blíží se výdajům na tak klíčové oblasti jako zdravotnictví a obranu. Pokud tento trend pokračuje, bude za několik let americký rozpočet ve vážném deficitu, což může mít katastrofální dopady na globální ekonomiku.

Nezávislí experti varují před následky tohoto trendu. I když americká ekonomika v poslední době vykazovala pozitivní růst, rychlé zvyšování úrokových měr znamená, že náklady na obsluhu dluhu budou dále růst. Brian Riedl, ekonom z Manhattan Institute, poukazuje na potenciální rizika, když říká: „Federální vláda sedí na časované bombě.“

Bílý dům může čelit nezbytnosti půjčovat si více peněz prostřednictvím vydávání dluhopisů, což může ještě více zvyšovat zadlužení. Taková situace by mohla způsobit kolaps světových finančních trhů, což by vedlo k celosvětové ekonomické krizi. S ohledem na globální význam Spojených států v mezinárodní ekonomice by taková krize mohla mít dalekosáhlé dopady na všechny země.

V reakci na rostoucí obavy Americká ministryně financí Janet Yellenová brání Bidenovu politiku, zatímco někteří ekonomové tvrdí, že rizika pro americký rozpočet jsou přehnaná. Nicméně je třeba brát v úvahu, že americký finanční sektor možná nebude schopen absorbovat další emise amerických dluhopisů v době rychlého růstu zadlužení.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.