Holding Agrofert ze svěřenských fondů Andreje Babiše zaznamenal v minulém roce výrazný nárůst bankovních úvěrů. Tento skokový růst zadlužení je přičítán historicky největší investici společnosti do rakouské divize zpracování dusíku od koncernu Borealis. Agrofert však plánuje dluh v letošním roce opět snížit.


pravodajský deník Centrálního registru dlužníků informuje o významném zvýšení zadlužení holdingu Agrofert v důsledku loňské rekordní akvizice v Rakousku. Podle nové výroční zprávy vzrostly závazky společnosti vůči bankám meziročně o 46 procent, dosahujíc tak 47 miliard korun.

Mluvčí Agrofertu Adéla Čabayová uvedla, že za nárůstem bankovních a jiných úvěrů stojí především koupě divize zpracování dusíku Borealis, nyní známé jako LAT Nitrogen. Tato investice ve výši 810 milionů eur, tedy přibližně 20 miliard korun, je největší v historii společnosti.

„Koncern Agrofert řídí své zadlužení odpovědně. Ve srovnání s rokem 2023 dojde letos ke snížení konsolidovaného bankovního dluhu,“ uvedla Čabayová. Holding plánuje optimalizaci dluhu a očekává zlepšení finančních ukazatelů v nadcházejícím období.

Největším věřitelem Agrofertu je Komerční banka, která drží téměř 20 procent dluhu, což představuje 9,3 miliardy korun. Další významné expozice vůči holdingu mají UniCredit Bank a Česká spořitelna.

I přes nárůst úvěrů se hospodářské výsledky společnosti zhoršily. Konsolidovaný čistý zisk se v minulém roce propadl o 84 procent na 2,1 miliardy korun. Tento pokles odráží situaci napříč více než dvěma stovkami firem v koncernu, z nichž 60 procent zaznamenalo zhoršení hospodářského výsledku.

„Pokles EBITDA v souvislosti s loňským snížením cen našich klíčových komodit—hnojiv a zemědělských produktů—považujeme za dočasný výkyv. V delším časovém horizontu se s tím dokážeme vypořádat a již v letošním roce očekáváme nárůst ziskovosti koncernu,“ dodala mluvčí Čabayová.

Rok 2022 byl pro Agrofert výjimečný nejen díky akvizici a zvýšení zadlužení, ale také kvůli prodeji části svých aktiv, což není pro holding běžné. Společnost prodala vydavatelství Mafra, provozovatele Rádia Impuls a chemický závod Synthesia v Pardubicích, čímž získala kolem pěti miliard korun. I když byla dohoda o prodeji uzavřena loni, samotné vypořádání transakcí proběhlo až v letošním roce.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.