Odhalujeme regionální rozdíly v průměrné výši dluhů dlužníků v insolvenci! Zatímco Praha čelí nejvyšším dluhům, Ústecko ukazuje největší efektivitu ve splácení. Zjistěte, jak se tyto rozdíly promítají do reálného uspokojení věřitelů a jaké změny nás čekají s novou novelou insolvenčního zákona.


Praha – Nejnovější data zveřejněná společností InsolCentrum odhalují, že průměrný dluh dlužníků v insolvenci v České republice dosahuje 1,35 milionu korun, s mediánovým dluhem ve výši 620 tisíc korun. Tyto částky však vykazují významné regionální rozdíly, které mohou mít dalekosáhlé důsledky jak pro samotné dlužníky, tak pro jejich věřitele.


Regionální rozdíly v dlužních částkách:

Praha stojí na čele s průměrným dluhem 2,54 milionu korun, což je výrazně nad celostátním průměrem. Na druhé straně, Ústecký kraj představuje opačný konec spektra s průměrným dluhem 990 tisíc korun. Věřitelé v Praze si přitom mohou být jisti pouze 11,2% návratností svých pohledávek, zatímco v Ústeckém kraji to je více než dvojnásobek - 23,2%.


Důsledky pro věřitele:

"Průměrně předpokládané uspokojení věřitelů je 17,9 procenta," uvedla Jarmila Veselá z InsolCentra, což je pokles oproti dřívějším letům, kdy bylo možné uspokojit až 56 procent dluhů. Tento trend je alarmující zejména ve světle rostoucích dluhů na jednotlivé dlužníky.


Legislativní změny:

Seminář v Poslanecké sněmovně, kde byla tato data prezentována, přichází v kritickém okamžiku. Probíhají diskuse o vládní novele insolvenčního zákona, která by měla zkrátit dobu oddlužení z pěti na tři roky pro všechny dlužníky, s výjimkou některých zranitelných skupin. Tento krok by mohl významně ovlivnit obnovu finanční stability dlužníků, ale i schopnost věřitelů dostat své peníze zpět.


Odpory proti novele:

Někteří podnikatelé a zástupci Svazu měst a obcí vyjadřují obavy, že změna může zatížit veřejné rozpočty a snížit kvalitu veřejných služeb, jelikož "systém začne selhávat", jak uvádí Dan Jiránek ze Svazu měst a obcí. Podle něj novela může způsobit, že "za neplatiče budou muset platit ti, kdo své závazky řádně hradí."

Situace kolem insolvencí v Česku je dynamická a s novými legislativními změnami přicházejí jak naděje pro dlužníky, tak výzvy pro věřitele. Jak se budou tyto změny odrazit v praktickém životě občanů a podniků, ukáže až čas.

Prohřešky, které si zaslouží článek, můžete hlásit na anticorruptionhotline.com nebo na protikorupcnilinka.cz.